GeriEkonomi Milyarderliği ‘iyi’ bulmadı, çocuklara mirası risk gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milyarderliği ‘iyi’ bulmadı, çocuklara mirası risk gördü

Milyarderliği ‘iyi’ bulmadı, çocuklara mirası risk gördü
refid:19121100 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en zengin iş adamlarından biri olan Bill Gates, zengin olmanın o kadar da iyi bir şey olmadığını iddia etti.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft’un kurucusu olan Gates, 50 milyar doları aşan bir kişisel servete sahip olmanın kötü tarafları da olduğunu söyledi. Washington Üniversitesi’nde bir konferansta konuşan Gates, “Süper zengin olma hayalleriyle işe başlamadım. Bilgisayar çipi üreticisi Intel’in kurucuları milyarder olmaya başladığında bunun ilginç olabileceğini düşünmeye başladım ve sonrası geldi. Hiç bir zaman sonsuz servete sahip olmak için çalışmadım. Sadece bilgisayarlara olan tutkumun peşinden gittim” diye konuştu.
Servet çocuklar için risk
İşinde çok başarılı olan insanların genellikle ilgi alanlarındaki şeyle ilgilendiklerini belirten Gates konuşmasın şöyle sürdürdü: “Tutkularının peşinden giden insanlar daha sonra arkadaşlarını da yanlarına alarak işlerini belirli bir sistematiğe oturtuyorlar. Eğer iş büyüyüp pek çok alana yayılacak bir yapıya kavuşursa, daha sonra finansal bağımsızlıklar ortaya çıkıyor. Ama milyarlarca doların sahibi olmak o kadar da güzel bir şey değil. Belirli bir seviyenin üzerinde servete olmak, çocuklarının da geleceğini düşündüğün zaman gerçekten çok büyük sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Çünkü bu kadar büyük serveti çocuklara bırakmak onlar için iyi olmayabiliyor. Ya da bu noktada gerçekten önemli kararlar vermek gerekiyor.”
Milyonlarca dolar sahibi olmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu bildiğini ve bunun özgürlük getiren bir his yarattığını söyleyen Gates şunları söyledi: “Ancak milyonlarca dolar sahibi olup sınırı geçerseniz, şunu söylemem gerekiyor ki hamburgerin tadının değişmediğini anlıyorsunuz. Yani para bir şeyi değiştirmiyor. Ancak hırslı olmak tabi ki çok güzel bir şey. Önemli olan yapacağınız işin keyif alacağınız bir şey olması gerekiyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle