GeriEkonomi Milyarderlere ‘çok gizli’ turizm yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milyarderlere ‘çok gizli’ turizm yapıyor

Milyarderlere ‘çok gizli’ turizm yapıyor

İstanbul, Bodrum ve Antalya’da Swarowski ailelesi, Tiffany’nin torunu gibi konukları ağırlayan Adviye Bergemann, ‘kişiye özel lüks turizm’ yapıyor.

Bergemann, Rus bir çiftin yıldönümü için Bodrum Kalesi’ni kapattıklarını, İtalyan Toto’nun gizlice konsere geldiğini anlatıyor.

LÜKSÜN de lüksü, ‘kişiye özel turizm’ denen kavram çok uzun yıllardır dünyada var. Milyarlarca dolarlık bu turizm, güvenlik ve mahremiyet nedeniyle gizlice yapılıyor. Otellerde çoğu zaman başkalarının isimleriyle konaklıyorlar. Bazen bütün bir kat veya otelin tamamı bu gizli ‘VIP’ turistlere ayrılıyor, gizli güvenlik ekibi tebdili kıyafet emniyeti sağlıyor. Lüks turizmin Türkiye’deki en önemli temsilcisi Aida Turizm’in sahibi Adviye Bergemann, bu çok gizli turizmin detaylarını anlattı. Çoğu zaman gizlilik anlaşması imzalandığını söyleyen Bergmann, açıklamasında sakınca olmayan bazı isimleri paylaştı.

KRALLARI AĞIRLIYOR

Forbes’ta listelenen dünyanın en zenginlerini ağırladığını anlatan Adviye Bergemann, “Aslında bu tam anlamıyla bir klan işi. Bu dünyadan birkaç kişiye hizmet ederseniz, diğerlerine ulaşabiliyorsunuz. Kişisel referans çok önemli. Gizlice kraliyet aileleri, prensler, başbakanlar, cumhurbaşkanları ağırlıyoruz” dedi. Türkiye’ye karşı çok önyargılı olan Swarovski ailesini 10 yıl önce Bodrum’da bir yatta ağırladığını, bütün ailenin Türkiye aşığı olarak ülkelerine döndüğünü söyleyen Bergemann, Russian Standard Vodka ve Russian Standard Bank’n sahibi Roustam Tariko’nun da ilk müşterilerinden biri olduğunu anlattı.

ÖZEL BOEING 737

Bergmann, Roustam Tariko’nun ailesinin Antalya’da tatil yapması için kendisini bulduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Aileyi Antalya’ya özel jet getirecekti; kendi uçaklarıymış. Uçak geldi, gördük ki Boeing 737 imiş. Aile o kadar memnun kaldı ki Roustam Tariko, Antalya’ya teşekküre geldi. O gün bugündür Türkiye aşığı bütün aile. Sık sık gelirler ve bütün programlarını gizlice yaparız.”

Tiffany, ‘Turkuvaz’ı Osmanlı’dan alınmış

ADVİYE Bergemann, mücevher markası Tiffany’nin torunu Stephen Burlingham’ı İstanbul ve Bodrum’da ağırladığını belirterek, “Topkapı Sarayı’nı özel turla gezdi. Ve ‘markanın kurucusu büyük dedesi Charles Lewis Tiffany’nin evinin Topkapı Sarayı’ndan motifler taşıdığını, markanın rengi turkuvazın da Osmanlı’dan esinlendiğini’ söyledi. George Soros, Rokerfeller’e arayıp Türkiye’nin güzelliğini anlattı” dedi. Kaşıkçı Elması’nın eski sahibi bir Arap aileyi de İstanbul’da ağırladığını anlattı.

Sosyeteye kokoreç

ADVİYE Bergmann, Rus bir çiftin 10’uncu evlilik yıl dönümü için Bodrum’da dünya jet sosyetesini ağırladığını belirterek, “Bu etkinlikte İtalyan şarkıcı Toto konser verdi. Etkinliğin bedeli 1 milyon dolardı. Jet sosyeteye kokoreçli, işkembeli, sucuk-ekmekli özel bir gece düzenledik” dedi.

İşin kaymağını Fransızlar yiyor

LÜKS turizm sektörünün dünyada Fransa, Monako ve İtalya ekseninde döndüğünü ve işin kaymağını Fransızların yediğini belirten Adviye Bergmann şu tespitlerde bulundu: “Türkiye’yi lüks destinasyona sokmak çok zordu. Bodrum’da Shamana oteli açtık. 7.5 dönüm arazi üzerindeki otelde sadece 32 oda (suit) var. Lux in Turkey (LIT) isimli lüks otel kulübünü de kurduk.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle