GeriEkonomi Milyarderlerden ilham veren hayat dersleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milyarderlerden ilham veren hayat dersleri

Milyarderlerden ilham veren hayat dersleri

Basta girişimciler olmak üzere birçok kişinin hayali bir gün milyarder olmak. İşte milyarder olmayı başarmış isimlerden hayat dersleri...

Her girişimcinin hayali, kurduğu işin ya da hayalindeki projenin dünya çapında ünlenmesi ve para kazandırmasıdır. Bunu başarmak elbette kolay değil. Bu zorlu süreçte, genç ve yeni girişimcilere ilham verecek, tarihte yerini almış örnek hikayelere göz atmak yararlı olabilir. İşte onlardan bazıları...

Başarısızlığı olağan karşılayın

Her işte başarılı olmanız mümkün olmayabilir. Genellikle zoru başarırken hatalar yapılır ve başarısız olunur. Önemli olan bunlardan gerekli dersleri almaktır. Henry Ford, bu bakış açısı ile tarihe geçmeyi başarmış iş adamlarından biri. Ford, başarısızlığı normalleştirerek milyar dolarlık servete sahip olmayı başardı.

En iyi strateji risktir

 Zuckerberg'e göre risk planı oluşturmalı ve riskten kaçmamalısınız. Aksi durumda olduğunuz yerde saymaya devam edersiniz.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

Ziya Paşa'nın artık atasözü olmuş ifadesi "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rutbe-i aklı eserinde" ünlü girişimci Marc Cuban'ın temel prensiplerinden biri olarak gösterilebilir. Cuban, hayal etmenin yeterli olmadığını ve bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini belirtiyor. Büyük işleri sadece çalışanlar gerçekleştirir.

Pişmanlıklarınızı geride bırakın

Bu sözü söyleyen biz değil Amazon'un kurucusu dünyaca ünlü milyarder Jeff Bezos. Bezos, aldıkları kararlardan pişmanlık duyanların ileriye yönelik etkileyici adımlar atamayacağını söylüyor. Çünkü başarısız olma korkusu, potansiyelinizi göstermenin önündeki engellerden biri. Şöyle düşünün; ya başarılı olursam?

Paranın kıymetini bilin

Sahip olduğunuz mali kaynakları kullanırken iki kez düşünmeyi unutmayın. Warren Buffet'e göre para biriktirmeyi bilmelisiniz. Ona göre para biriktirmek, para kazanmaktan daha zordur.

Eğlenmeyi unutmayın

Tony Hsieh'e göre sevdiğiniz işlerle uğraşmayı ihmal etmeyin. Ayrıca yaptığınız iş, her gün keyifle yaptığınız bir iş olsun. Sadece para kazanmaya odaklanmak uzun vadede mutluluk getirmeyecektir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle