Milli Gazete yazarı Resul Tosun: İslami holdingler dolandırıcı

Hürriyet Haber
10.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İSLAMİ sermayeyi temsil eden holdinleri, ‘dolandırıcılıkla’ suçlayan Milli Gazete yazarı Resul Tosun, ‘banker’ olarak nitelediği bu tür şirketlerde saadet zincirinin kopma noktasına geldiğini söyledi. Tosun, ‘‘Eğer kandıracak insan bulamazlarsa, binlerce holdingzede ile olacak’’ dedi.

1990'lı yıllarda, mantar gibi çoğalan İslami sermayeli holdingler konusunda en ağır suçlamalardan biri Milli Gazete yazarı Resul Tosun'dan geldi. İslami kimliği ile tanınan gazetenin köşeyazarı, Kombassan, Jet-Pa, Sayha gibi holdinglere para yatıran gurbetçiler için, ‘‘Sizi dolandırıyorlar’’ uyarısında bulundu.

Haftalık Tempo Dergisi'ne, İslami sermayeyi temsil eden holdingleri değerlendiren Resul Tosun, gazetedeki köşesinde dolandırıcılıkla suçladığı bu holdingler içinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) denetiminde olanların da bulunduğunu belirtti.

Bir hafta Almanya'ya giderek inceleme yapan ve ‘‘Gördüm ve acıdım’’ diyen Tosun, ‘‘Dindar camia üzerinde faaliyet yürüten holding bankerler’’ olarak nitelendirdiği bu şirketlerle ilgili şunları söyledi:

HOLDİNG BANKERLER

‘‘Bu bankerler, para talep ediyorlar. Almanya'nın Düsseldorf'unda, yahut Frankfurt'unda uyduruk birtakım matbaalarda basılmış, kıytırık senetlerle, ‘Senden 10 bin mark aldım' diyorlar. Bu senedin hiçbir geçerliliği yok. ‘Sen ortaksın' diyor. Sene sonunda, verdiğin paranın yüzde 20'si kadar kár payı veriyor. Bakıyor ki kár getiriyor. O kárı almıyor, onunla da hisse alıyor. O güne kadar biriktirdiği parayı da veriyor oraya. Hissem artsın diye. Şunun farkında değil, elinde ortak olduğunu gösterir resmi bir belge yok. Para yatıranlar, önce gelsin fabrikasını, işyerini, merkezini yerinde görsün. Ayrıca resmen ortak oluyor mu, bunu tespit etsin.’’

SAADET ZİNCİRİ

Halen yurtdışında çok sayıda bu tür holding bulunduğunu belirten Resul Tosun, ‘‘Herhangi bir hizmet yok, ürün yok, senden alıyor ötekine veriyor. Adeta saadet zinciri oluşmuş. Bir noktada tıkanacak. Tıkandığı noktada da binlerce insanın el emeği, göz nuru gidecek’’ dedi.

Saadet zincirinin kopma noktasına geldiği görüşünü savunan Resul Tosun, şöyle devam etti:

‘‘Bu nevzuhur bankerler, iş yapıp kendilerini beğendirecekleri yerde, birbirlerini karalıyorlar. Birbirlerini de açığa çıkarıyorlar. Dolayısıyla, şimdi para gelmeyince hazır paradan kár verecekler ortaklarına. Binlerce ortağı var. Her sene yeni ortaktan para alıp, eski ortağa veriyorlardı. Şimdi, yeni ortaklar duruyor. Bundan sonra da kolay kolay ortaklığa giremezler. Bu bankerler ortak bulamayınca, hazır paradan kár payı verecekler. Ne kadar verecekler, kaç sene verecekler?’’

Bunlar yakında batar

<ı>İSLAMİ holdinglerin de, Merkez Bankası tarafından el koyulan 5 bankada olduğu gibi içlerinin boşaltılmış olabileceğini söyleyen Resul Tosun, ‘‘Bunların bir kısmı kendi değişik amaçları için, bu paraları kullanmış olabilirler. Kullanmasalar dahi, hazır parayı 2-3 sene kár dağıttılar mı, döndüncü sene verecek para bulamazlar. İflas ettik diye ortaya çıkarlar. Dolayısıyla, sadece parayla para dağıtarak bankerlik yapanların bana göre ömrü 3-4 sene. Belki daha önce de dökülenler olacak. 3-4 sene eğer kandıracak yeni insanlar bulamazlarsa, binlerce holdingzede insanla karşılaşacağız’’ dedi.

Bunların reklamını yayınlayan da sorumlu

<ı>MİLLİ Gazete yazarı Resul Tosun, dolandırıcılıkla suçladığı İslami holdinglere sayfalarını açan gazeteleri de eleştirdi. Tosun, ‘‘Gazeteler, bankerlik yaptığını, bunları aldattığını bile bile, onların reklamını yapan haberler yahut da reklam yayınlıyorsa, bu yayın organlarının büyük sorumluluğu vardır.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı