GeriEkonomi Milli bankacılığın öncüsü olmaya devam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milli bankacılığın öncüsü olmaya devam

Milli bankacılığın öncüsü olmaya devam

İŞ Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, banka olarak bugüne kadar her koşulda ülke ekonomisinin kalkınmasına destek olduklarını vurgulayarak, “Çalışmalarımıza aynı şekilde devam edip, milli bankacılığın önderi olmaya devam edeceğiz” dedi.

İŞ Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İş Bankası’nın İş Bankası’nın her koşulda imkanlarını sonuna kadar üreticinin, sanayicinin, çiftçinin, esnafın, hane halkının ihtiyaçlarına sunmaya devam edeceğini belirterek, “Sadece kendimiz kazanmak değil muhataplarımıza da kazandırmak, birlikte değer yaratmak, bu ülkeye değer yaratmak için çalışacağız. Hizmet taahhüdümüzün karşılığı olan konularda şimdiye kadar nasıl hiç dur kalk yapmadıysak, istikrarla, sağlıklı duruşla her zaman öngörülebilir davrandıysak bundan sonra da aynı şekilde devam edip, milli bankacılığın önderi olmaya devam edeceğiz” dedi.
İş Bankası’nın 2008’den bu yana düzenlediği ‘İş’le Buluşmalar toplantısının Eskişehir durağında işadamlarına seslenen Bali, Türkiye’nin şu anda ekonominin içinde bulunduğu süreci idare edebilecek, yönetebilecek tecrübeye sahip olduğunu vurguladı. Bali, şöyle konuştu: “Örneğin 2008’in son çeyreğinde ortaya çıkan global krizden sonra daralan
ekonomiye bir ivmeyi kamu ekonomisi yoluyla verip kısa süre içinde büyüme trendine geçebilmiştik. Bürokraside, finans sisteminde ve iş dünyasında bu tecrübenin olduğunu görüyoruz. Kritik olan, temel makro ekonomik politikalarda bu reformcu yaklaşımın benimsenmesi yoluyla, ihtiyatlı para politikalarının devamlılığının sağlanması ve bankacılık, finans sisteminin mevcut güçlü konumunu korumasıdır.”

Milli bankacılığın öncüsü olmaya devam

EN AZ YÜZDE 5 BÜYÜME

Türkiye’nin hem dış ticaret imkânlarının hem de iç talebin nispeten canlanmasına dayalı bekleyişlerle yüzde 3’ün üzerinde bir büyüme oranına ulaşabileceğini ifade eden Bali, dış konjonktürün bundan daha yüksek büyüme imkânını da vermediğinin altını çizdi. Ekonominin ülkenin potansiyelinin altında kalmayacak bir büyüme gerçekleştirme olasılığı bulunduğunu kaydeden Bali, bunun altına düşebilecek bir büyümenin Türkiye’yi farklı başka sorunlarla karşı karşıya bırakabileceğine dikkat çekti. Bali, “Ben bunu şuna benzetiyorum; arabayla yolculuk yapıyorsunuz, yavaş giderseniz zamanında varamıyorsunuz. Gereğinden fazla hızlı giderseniz yakıt tükeniyor” dedi.

Patinaj değil reform yapılsın

TÜRKİYE’nin kişisel geliri 2 bin dolarlardan 10 bin doların üzerine çıkarken çok büyük başarı gösterdiğini dile getiren Adnan Bali, “Bundan sonrasının aynı modelle gitmesi mümkün görünmüyor. Eğer aynı modelde ısrar edilirse daha fazla güç harcayarak daha az sonuç yaratılacak ki bu da patinajdır. Hukuk altyapısını geliştirerek hem yurtiçi hem yurtdışı yatırımların cazip olabileceği bir iklimi yaratmamız gerekiyor. Bugün şayet daha zor şartları gerektiren yeni bir lige atlayacaksak, bunun gerektirdiği politikaları hayata geçirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Küresel ekonomideki değişimler Türkiye’yi de etkiliyor

KONUŞMASINDA ekonomik gelişmelere de değinen Adnan Bali, küresel ekonomik konjonktürdeki değişimlerin Türkiye ekonomisini de doğrudan etkilediğini, ülke olarak bir taraftan kısa dönemli cari riskleri doğru bir şekilde yönetmeye çalışırken, diğer taraftan büyümeyle cari açık arasındaki çelişkiyi çözebilecek yapısal reform ve tedbirler üzerinde yoğunlaşmanın gerektiği yeni bir döneme girildiğini söyledi.
2014 yılında tüm gelişmekte olan ülkeler için olduğu gibi Türkiye ekonomisi için de risklerin arttığının altını çizen Bali, bu çerçevede mevcut konjonktürün, gerek kamu kesimine gerekse özel sektöre, küresel ekonomideki gelişmelerden kaynaklı oluşabilecek etkilerin Türkiye ekonomisine yansımalarını en aza indirme sorumluluğu yüklediğini söyledi.

1931’den bu yana Eskişehir’deyiz

İŞ Bankası’nın, 2008’den bu yana KOBİ’lere bilgi ve danışmanlık desteği sağlamak amacıyla düzenlediği İş’le Buluşmalar toplantısının 37’inci durağı Eskişehir oldu. ‘Rekabette Yenilikçilik’ konulu toplantının açılışında konuşan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İş Bankası olarak ilk şubelerini açtıkları 1931 yılından bu yana Eskişehir’in sanayisine, üretimine, istihdamına katkıda bulunduklarını vurgulayan Adnan Bali Eskişehir’e en çok şube ile destek veren özel banka konumunda bulunduklarını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle