GeriEkonomi Millennium BCP'nin Romanya operasyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Millennium BCP'nin Romanya operasyonu

BankEuropa'nın ana kuruluşu Portekiz kökenli Millennium BCP'nin, Romanya'da özelleştirme kapsamında satışa çıkan Romanya'nın en büyük bankası Banca Comerciala Romana'nın (BCR) satış ihalesinde finale kalan iki adaydan biri olduğu bildirildi.

BankEuropa'dan yapılan açıklamada, uluslararası büyüme stratejisini gelişim potansiyeli sunan ve Avrupa ile entegrasyon sürecinde olan pazarlara odaklayan Millennium BCP Grubu'nun, bu strateji çerçevesinde 1998 yılında Polonya, 2000 yılında Yunanistan pazarlarına girdiği kaydedildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Millennium BCP Grubu, büyüme stratejisine Türkiye'den sonra Romanya pazarı ile devam etme kararı aldı. Ülke genelinde 345 şube, 300 bin kurumsal müşteri ve 4.5 milyona yaklaşan bireysel müşteri portföyü ile kredilerde yüzde 25, mevduatta yüzde 28 ile toplam aktiflerde yüzde 26 pazar payına sahip olan BCR, Romanya'nın en büyük bankasıdır. Bu özellikleri ile BCR, Millennium BCP Grubu'nun izlediği çokuluslu yerel bankacılık (multidomestic banking) stratejilerini destekleyen önemli bir açılım teşkil ediyor.”
(İSTANBUL/A.A)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle