Millenium Dreamers'a katılan çocuklar döndü

Hürriyet Haber
13.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD'nin Orlando kentindeki Walt Disney World Resort'ta yapılan ‘Uluslararası Çocuk Zirvesi’ne (Millenium Dreamers) katılan 8 çocuk dün İstanbul'a döndü.

Aileleriyle birlikte gittikleri New York'dan, Delta Havayolları'na ait uçakla İstanbul'a gelen Türkiye'nin zirve elçileri, Atatürk Havalimanı'nda yaptıkları açıklamalarda, din, dil, ırk ayrımı gözetmeden insanların barış ve sevgi dolu bir dünyada yaşayabilecekleri mesajını verdiler.

McDonald's ile Disney'in UNESCO işbirliği, Hürriyet Gazetesi ve THY'nin sporsorluğunda gerçekleştirilen çocuk zirvesine, 90'ı aşkın ülkeden, 8-15 yaşları arasında toplam 2 bin çocuk katıldı. Türkiye'yi temsil eden Ekrem Tekdal, Yağmur Miçoğulları, Baran Şaşoğlu, Hande Aslan, Utku Sözeri, Tuna Gökalp, Filiz Bilgin ve Öykü Cevizci, başka ülke ve kültürleri tanımaktan duydukları mutluluğu dile getirdiler. Çocuklar, ‘‘Bu zirveyi gerçekleştiren bütün kurumlara teşekkür ediyoruz. Hem ufkumuz genişledi hem de Türkiyemizi, dünyanın dört bir yanından gelen çocuklara anlatma fırsatı bulduk’’ dediler.

Zirvede gerçekleştirilen ankette 2 önemli sonucun ortaya çıktığını belirten çocuklar, ‘‘Anket sonuçları, çocukların ciddiye alınmadığını, gelecekte en büyük sorunun savaş olduğunu ortaya koydu. Biz çocuklar olarak, büyüklerimizin bize daha çok güvenmesini ve bizleri önemsemesini istiyoruz’’ dediler.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı