GeriEkonomi millatfacebook.com
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

millatfacebook.com

millatfacebook.com
refid:14878505 ilişkili resim dosyası

Pakistan’da web tasarımcıları, İslami Facebook sitesi kurdular. Hz. Muhammed’e yönelik “kafirce” resimler üzerine böyle bir paylaşım sitesi açmaya karar veren Lahor kentinden 6 genç tasarımcı, www.millatfacebook.com adresindeki siteye “Millet Facebook” adını verdi.

Daily Telegraph’taki habere göre, yeni paylaşım sitesinin Müslüman dünyasına hizmet etmesi amaçlanıyor. Sitenin hazırlayıcılarından Ömer Zahir Mir, çarşamba günü kurulan sitenin şimdiden 8 bin kullanıcısının olduğunu söyledi. Zahir Mir amaçlarının hem Peygamberin resimlerinin yayımlanmasını onaylamadıklarını göstermek hem de zayıf ve karmaşık mahremiyet kurallarına sahip olmakla eleştirilen Facebook’a alternatif getirmek olduğunu belirtti.

Sonuçlarına katlanacak

Yazılım şirketinin yetkilisi Umsan Zaheer, “Facebook’a bizimle uğraşırlarsa bunun sonuçlarına katlanmak durumunda kalacakları yönünde mesaj vermeyi hedefliyoruz” dedi. En büyük Müslüman sosyal paylaşım sitesi olmayı hedeflediklerini söyleyen Zaheer, “Peygamberimize hakaret edenler onlara rakip olacağımızı ve büyük ticari kayba uğrayacaklarını hesaba katmalı” diye konuştu. Pakistan’da binlerce kişi, Facebook’un Hz. Muhammed resimleriyle ilgili bir yarışma düzenlemesini protesto etmişti.

Tatlı insanlara açık

Pakistan hükümeti geçtiğimiz hafta Facebook, YouTube ve Twitter gibi siteleri bloke etme kararı aldı. Facebook’ a erişim bu kapsamda 31 Mayıs’a kadar engellendi. Facebook’ ta Hazreti Muhammed karikatürleri çizilmesi çağrısıyla bir grup oluşturulmuş, bazı avukatların başvurusu üzerine yasak kararı gelmişti. Facebook’ un Hazreti Muhammed’in resmedilmesi çağrısında bulunan grubu yasaklamaması üzerine buna tepki olarak kurulan “millatfacebook” adlı sitede, “Müslümanlar tarafından Müslümanlar için kurulan bu site diğer dinlere mensup tatlı insanlara da açık” ifadeleri yer alıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle