GeriEkonomi Mikhelson Rusya'nın en zengini olmaya koşuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mikhelson Rusya'nın en zengini olmaya koşuyor

Mikhelson Rusya'nın en zengini olmaya koşuyor
refid:21278338 ilişkili resim dosyası

Rusya'nın en büyük özel gaz üretim şirketi OAO Novatek'in sahibi Leonid Mikhelson, hızla artan servetiyle ülkenin en zengin ismi Alisher Usmanov'u geride bırakıp birinci sıraya koşuyor.

 

Esas mesleği mühendis olan Mikhelson'un, 16.8 milyar dolar servetiyle zenginler sıralamasında hızla yükselmesini ise bir yıldan kısa süre önce çoğunluk hissesini topladığı petro-kimya şirketinin değerinin hızla yükselmesi sağladı. 

57 yaşındaki Mikhelson, Doğu Avrupa'nın en büyük petro-kimya şirketi olan OAO Sibur Holding'in yüzde 57.5'lik hissesine 4 milyar dolardan daha az bedel ödeyerek sahip oldu. Bir yıldan kısa bir sürede ise elindeki hisselerin değeri 7 milyar dolara yükseldi.

Bundan 10 yıl önce Rusya'nın gaz devi Gazprom'un bir iştiraki olan ve borç içinde yüzen Sibur Holding, yakın zamanda halka açılarak Mikhelson'un servetine servet katmaya hazırlanıyor. Şirket, gas ve plastik de dahil olmak üzere 2 binden fazla ürün çeşidine sahip.

Moskova merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Finam Management'ın başekonomisti Alexander Osin, yatırımcılarına gönderdiği bir bilgilendirme notunda şirketin Rus petrokimya pazarındaki hakimiyeti göz önünde bulundurulduğunda piyasa değerinin 12 milyar dolar civarında olduğu değerlendirmesinde bulundu. Osin, "Gelecek beş yıl içinde şirketin piyasa değeri iki ya da üç katına çıkabilir" tahmininde de bulundu.

Mikhelson'ın, Usmanov'u geride bırakaması için ise servetine 400 milyon dolar eklemesi gerekiyor. Mikhelson, Rusya'daki zenginler sıralamasında üçüncü olan çelik devi Vladimir Lisin'den 1.8 milyar dolar daha fazla servete sahip bulunuyor.

2011 yılında 7.7 milyar dolar ciro yapan Sibur Holding, bu dönemde net 1.9 milyar dolar kar elde etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle