GeriEkonomi Microsoft'un başarısının sırrı: Ar-Ge
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Microsoft'un başarısının sırrı: Ar-Ge

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Haluk Maga, Microsoft`un bu yıl AR-GE`ye 4.4 milyar dolar ayırdığını belirterek, ``Başarıdaki sır bu`` dedi.

Maga, İstanbul`da düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, Avrupa`da ve dünyada yüzde 30`larda olan evde bilgisayar kullanım oranının Türkiye`de yüzde 3 civarında olduğunu bildirdi.

Microsoft`un bugünkü vizyonunu herhangi bir yerde ve zamanda her türlü cihazı kullanan kişilerin gücünü, gelişmiş yazılımlarla artırmak olarak ifade eden Maga, bununla yüksek karlılık ve minimum maliyetle şirketleri hızlı hareket eder hale getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

2000 yılından itibaren Microsoft`un hayata geçirebilmek için yoğunlaştığı .net stratejisinin mobil iletişimde yeni bir dönemi başlatacağını belirten Haluk Maga, Microsoft`un cirosunun yüzde 17`sini sistemlere, ürünlere yatırdığını söyledi.

Microsoft İş Geliştirme Müdürü Çiğdem Akın da cep telefonuyla diğer mobil iletişim cihazlarının ana internet aracı olarak 2003 yılına kadar PC`leri geçeceği, 2005 yılında mobil internet kullanıcı sayısının 1 milyara ulaşacağı tahminlerini dile getirdi.

Akın, piyasaya bir çok yeni ürünün sürüleceğini kaydederek, bunlardan cep PC`lerinin cep telefonlarına bağlanabilme ve veri alışveriş imkanı sağlayacağını ve word, excel ile internet explorer gibi uygulamaların basitleştirilmiş versiyonlarını içereceğini söyledi.

Compaq Taşınabilir Bilgisayarlar Ürün Müdürü Berrin Mumcu ise dünyada önümüzdeki 3 yıl içinde cep bilgisayarları satışının yüzde 350 artacağının tahmin edildiğine işaret ederek, 2005 yılında da 1.2 milyar internet kullanıcısının yüzde 60`ının internete mobil araçlarla erişeceğinin öngörüldüğünü bildirdi.

Mumcu, İpaq cep bilgisayarlarının önümüzdeki haftadan itibaren yeni serisinin satılmaya başlanacağını belirterek, ``Artık Türkiye`de de bir cafede ya da lokantada yemeğimizi yiyip istediğimiz anda internete girebileceğiz`` dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle