GeriEkonomi Microsoft’ta ‘en üst’e çıkan Türk oldu, 5.8 milyar doları yönetecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Microsoft’ta ‘en üst’e çıkan Türk oldu, 5.8 milyar doları yönetecek

Microsoft’ta ‘en üst’e çıkan Türk oldu, 5.8 milyar doları yönetecek
refid:12214391 ilişkili resim dosyası

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Bill Gates’in kurduğu bilişim devinde en üst düzey pozisyona çıkan Türk oldu. Dünya Üretim ve Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdürlük görevine getirilen Arkan, 5.8 milyar dolarlık ciroyu yönetecek. Arkan, “Hayalim, yöneteceğim küresel sektörlerde Türkiye’den çözümlerin dünyaya yayılması” dedi.

DÜNYA yazılım devi Microsoft’un Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, şirketin ABD’deki merkez ofisine bugüne kadar en üst düzeyde atanan Türk oldu. 1 Ekim’de yeni görevine başlayacak olan Arkan, Redmond’daki Microsoft merkezinde kurumsal müşterilerden sorumlu organizasyonda, Dünya Üretim ve Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdür konumunda olacak.

5.8 milyar doları yönetecek

1962’de Ankara’da doğan Çağlayan Arkan, 1985’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu. 2003 Eylül ayından beri Microsoft Türkiye’nin Genel Müdürlük görevini yürüten Arkan, Microsoft Türkiye’nin büyümesine katkı sağladı. Arkan, yöneteceği sektörlerin dünya haritasında çok farklı coğrafyalarda bulunması nedeniyle küresel bir göreve getirilmiş oluyor. Arkan’ın liderliğini yapacağı grubun, cirosu 5.8 milyar doları bulurken, Microsoft’un toplam cirosunun da yüzde 10’unu oluşturuyor. Microsoft Türkiye’nin yeni Genel Müdürü konusunda arayış başlarken, vekaleti Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Ali Faramawy yapacak.

Üç ayda karar verdi

Çağlayan Arkan, 6 yıla çok şeyin sığdığını, Microsoft Türkiye’nin, grup içinde büyüme, kârlılık, insan ve yönetim kalitesi gibi pek çok kriter açısından çok özel bir yerde durduğunu söyledi. Yeni göreviyle ilgili gelişmelerin üç ay önce başladığını anlatan Arkan, şunları anlattı: “Bu görev beklediğim bir şey değildi. Ben kariyer insanı değilim. Çok heyecanlanmadan başaracağımı düşünmem. Kararın verilmesi üç ayımı aldı. Türkiye’deki görevimde 6’ncı yılımı doldurdum. Doğru zaman olduğuna karar verdim.”

Kalbim  Türkiye için atacak

Üç oğlu ve eşiyle beraber 1 Ekim’den sonra Amerika’ya yerleşeceğini anlatan Arkan, sorumluluk alanına giren bölümlerin merkezlerinin dünyanın çeşitli ülkelerinde olması nedeniyle, sık seyahat etmesi gerektiğini de belirtti. Arkan, şunları söyledi: “Kalbim Türkiye için atacak. Hayalim, yöneteceğim küresel sektörlerde Türkiye’den çözümlerin dünyaya yayılması. Hedefim, görevli olduğum alanda şirketin pazar payını artırmak. Çözüm ve katmadeğer yönelik başarılar elde etmek.”

İnovasyon merkezinin kurulmasında önemli rol oynadı

ÇAĞLAYAN Arkan, Microsoft Türkiye’de şunlara imza attı:
Kriz döneminde Microsoft ’un Türkiye’ye yatırım yapmasını sağladı.
Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın Türkiye’ye ziyaretinde açılışını yaptığı Microsoft İnovasyon Merkezi bu yatırımların en önemlisi oldu.
Microsoft Türkiye, Hewitt tarafından yapılan ‘En Beğenilen İş Yeri’ araştırmasında en başarılı beş şirketten biri olmaya devam etti.

Ciliv ve Berkin daha önce gitmişti

ÇAĞLAYAN Arkan’dan önce Microsoft’ta genel müdürlük yapan Emre Berkin, gruptaki 13 yıllık kariyerini 2003 yılında Avrupa Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Ortadoğu ve Afrika Başkanı olarak tamamladı. Daha sonra bu görevinden ayrılan Berkin, 79 ülkeden sorumlu olmuştu. Halen Turkcell’de CEO’luk görevini yürüten Süreyya Ciliv de, 2000 yılından sonra ABD’de Microsoft Global Satış, Pazarlama ve Hizmet Grubu’nda çeşitli yöneticilik pozisyonlarında bulundu. Turkcell’e gelmeden önce, Microsoft Global Saha Hazırlık Stratejileri ve Sistemleri’nde genel müdür olarak görev yapıyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle