GeriEkonomi Microsoft Apple Google ve Facaebook iddiaları yalanladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Microsoft Apple Google ve Facaebook iddiaları yalanladı

Microsoft Apple Google ve Facaebook iddiaları yalanladı
refid:23455321 ilişkili resim dosyası

Microsoft, Apple, Google ve Facaebook gibi teknoloji devleri, ABD hükümetinin bu şirketlerin sunucularına ulaşarak kullanıcıların hareketlerini diledikleri gibi takip edip kişisel bilgilerine ulaşabildiği iddialarını reddetti.

Dün Washington Post Gazetesinde yer alan haberde Ulusal Savunma Teşkilatı ve FBI gibi hükümet teşkilatlarının "PRISM" adında bir program kullanarak casusluk yaptıkları iddia edilmişti.

Habetde aralarında Apple, Google, Microsof ve Facebook'un da bulunduğu 9 teknoloji devi "PRISMé adı verilen bir gizli bir programa dâhil oldukları ve bu program aracılığıyla her türlü kullanıcı bilgisini ABD hükümeti ile paylaştıkları ileri sürülmüştü.

İddiaların ardından açıklamada bulunan teknoloji devleri kullanıcılara ait bilgilerin ABD hükümetiyle paylaşıldığı haberini yalanladı.

Apple basın sözcüsü Steve Dowling, "PRISM" diye bir programın varlığından bile haberdar olmadıklarını ifade ederken Yahoo yetkilisi "Kullanılıcı bilgilerinin gizliliği oldukça hassas davrandığımız bir konu hükümetin sistemimize direk erişim hakkı olması gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

Devlete bağlı hiçbir kuruma kullanıcı bilgilerine erişim hakkı sağlamadıklarını söyleyen Facebook yetkilisi Joe Sullivan ise böyle bir erişim hakkının anacak ortada bir mahkeme kararı varsa mümkün olabileceğini dile getirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle