GeriEkonomi MGK'dan önce ‘Sivil Blok’ uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MGK'dan önce ‘Sivil Blok’ uyarısı

TÜRK-İŞ, DİSK, TESK, TOBB ve TİSK'in oluşturduğu Beşli Sivil Blok'un genel başkanları, 27 Mart'taki kritik Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı öncesinde ‘uyarı’ niteliğinde sivil bildiriyi kamuouyuna açıklayacaklar. 25 Mart Çarşamba günü 5 Başkanın katılımıyla Türk-İş'te düzenlenerek açıklanacak bildiride irticaya karşı ‘Hızlı ve Ödünsüz’ mücadele edilmesi vurgulanacak. Bunun için mevcut Anayasa ve yasaların verdiği yetkilerin isabetli bir şekilde kullanılması istenecek.

Bir başka vurgulama da, sorunların çözüm yerinin parlamento olduğu yönünde olacak ve Meclis'te iktidar ve muhalefet mensubu parti ve milletvekillerine, ülkenin temel sorunlarının çözümü için ‘Diyalog kurun ve işbirliği yapın’ çağrısı yapılacak. Hükümetin sorunlara yeterince sahip çıkmaması halinde, Beşli Blok'un Refahyol döneminde olduğu gibi ‘Hükümete karşı aktif toplumsal muhalefete öncülük’ yapacağının işareti verilecek. Beşli Blok'un teknisyenleri, bugün Türk-İş'te biraraya gelerek, ortak bildiriyi kaleme alacak. Sonra, 5'liyi oluşturan Türk-İş Başkanı Bayram Meral, DİSK Başkanı Rıdvan Budak, TESK Başkanı Derviş Günday, TOBB Başkanı Fuat Miras ve TİSK Başkanı Refik Baydur akşam yemeğinde buluşarak bildiriye son şeklini verecek. Bildiri, Çarşamba günü 5'linin Türk-İş'te yapacağı ortak toplantıyla kamuoyuna açıklanacak. Bildiri, iktidar ve muhalefet partilerine ‘Sivil Muhtıra’ niteliğinde olacak, ayrıca toplumun tüm kesimleri de uyarılacak.

Türk-İş, DİSK, TESK, TOBB ve TİSK'ten oluşan ‘‘Beşli Sivil Blok’’, 25 Mart Çarşamba günü toplanıp, hükümeti hedef alan bir ‘‘uyarı bildirisi’’ yayınlayacak. Beşli Blok teknisyenleri, bugün Türk-İş'te çalışma yapacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle