GeriEkonomi Meyve özü şirketi sanayi casusu izi sürdü, 4 çalışan hapis yedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meyve özü şirketi sanayi casusu izi sürdü, 4 çalışan hapis yedi

Meyve özü şirketi sanayi casusu izi sürdü, 4 çalışan hapis yedi
refid:15095183 ilişkili resim dosyası

Meyve özü ve kokteyl sosu üretimi yapan Özmer şirketi, işten çıkardığı bilgi işlem uzmanının, patentli ürünlerinin gizli formüllerini yurtdışındaki bayilerine satmaya çalıştığı iddiasıyla davacı oldu. Firmayı haklı bulan yargı, bilgi işlem uzmanı ile birlikte bu işte ona yardımcı olduğu belirlenen 3 eski çalışana da hapis cezası verdi. Cezalar ertelendi, şirket de temyize gitti.

MEYVE özü ve kokteyl sosu üretimi yapıp 37 ülkeye ihraç eden, birçok patentli ürüne sahip Özmer şirketinin, işten çıkardığı bilgi işlem uzmanının ‘gizli formüllerini çalıp, yurtdışına satmaya çalıştığı’ yönündeki iddiasını mahkeme haklı buldu. Şirketin, formüllerin Yunanistan’ndaki bayisine 140 bin Euro’ya satılmaya çalışmasıyla farkettiği sanayi casusluğu suçlaması, bilgi işlem uzmanının yanı sıra şirketin 3 çalışanına da hapis cezası getirdi. Ancak, 4 eski çalışana verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasını az bulan şirket, bu ceza ertelenince de davayı temyize taşıdı. Mahkemeye sunulan bilgi ve iddialara göre, bu olayla ilgili gelişmeler şöyle oldu:

Mesajlar işinden etti

Özmer Meyve Özleri Kokteyl Sosları Şirketi’nde bilgi işlem uzmanı olarak çalışan Uğur Çolak’ın şirket bilgisayarında, 2007 yılında Özgür Güneş’e gönderdiği mesajlara rastlandı. Mesajlarda, şirketi kötüleyen ifadelere ve bir personel hakkında çirkin içerikler tespit edildi. Savunması istenen iki çalışan yaptıklarını kabul edince iş mevzuatı gereği 24 Mayıs 2007’de işten çıkarıldı.

Bilgisayarlar incelendi

Bu arada bilgisayarlarda bir veri kaybı olup olmadığı incelemeye alındı. Sonuçta, şirketin ağa bağlı bir çok bilgisayarında dışarıdan izleme programı kurulduğu, Uğur Çolak’ın kullandığı bilgisayarda, asla olmaması gereken ürün formülleri, şirket raporları, müşteri ve personel bilgileri bulunduğu belirlendi. Hatta görevli iki personel dışında kimsenin giremediği, güvenlikli odadaki bilgisayarın Çolak’ın kullandığı bilgisayara ve diğer bilgisayarlara ağ kablosu ile bağlandığı ortaya çıktı. Çolak’ın bilgisayarda bakım ve onarım bahanesiyle şüphe çekmeden kolaylıkla kablo çektiği öne sürüldü.

19 bin 241 belge çalındı

Şirket avukatlarının Ümraniye Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi vermesinin ardından Gayrettepe Asayiş Şubesi Ar-Ge Bilişim Suçları Büro Amirliği’nden bir ekip şirket bilgisayarlarını inceledi. Sanıkların bilgisayarlarında Özmen şirketine ait, ticari sır niteliği bulunan ürün formüllerinin yer aldığı 19 bin 241 dosya tespit edildi. Ürdün’deki bir firmanın temsilcisi de “Formülleri bize satmaya kalkıştılar” diye tanıklık yaptı.

5.7 milyon liralık zarar

Formüllerin pazarlanmasının, iki sanığın eşleriyle birlikte kurdukları Bokson ve Koridor Gıda isimli firmalar aracılığıyla yapıldığı belirlendi. Bilirkişi Ali İhsan Özgür Çilingir’in mahkemeye sunduğu raporda, şirketin know-how değerinin yaklaşık 7 milyon lira olduğu, bu değerdeki bilginin haksız bir biçimde ele geçirilmesinden dolayı ortaya çıkan zararın ise 5.7 milyon lira olduğu belirtildi. Davanın 18 Haziran’da görülen duruşmada Özgür Güneş’in beraatine karar verilirken, eski çalışanlardan Uğur Çolak, Serkan Ateş, Hülya Yıldırım ve Oliver Tolga Karagöz’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Cezalar ertelenince şirket davayı temyize taşıdı.

Samimiyet artıp siparişler azalınca casusluğu fark etti

ÖZMER şirketinin avukatı Gökhan Ahi “Bu tip olaylarda delil bulmak zor olduğu gibi, çalınan ticari sırların ne kadar önemli ve değerli olduğunu anlatabilmek de büyük mesele. Ne yazık ki, kanunlarımız halen know-how’ı ve ticari sırları korumaya yönelik etkili ve güçlü hükümler içermiyor” derken, şirketin iddialarının dayanakları şunlar oldu: “Firmada daha önce dış ticaret uzmanı olarak çalışan Serkan Ateş, Hülya Yıldırım ve Oliver Tolga Karagöz’ün, Uğur Çolak ve Özgür Güneş ile yakın temasta oldukları, sistemli bir biçimde sebepsiz yere işten ayrıldıkları, çalışırken rakip firmaları ziyaret etmeleri. Daha önce ihracat yapılan yurtdışı firmaların sebepsiz yere sipariş miktarlarını azaltması veya tamamen kesmiş olması. Suç ortaklarından Tolga Karagöz’ün Yunanistan’daki bir firma ile bizzat görüşmesi ve teklif götürmesi, şirketin eski Dış Ticaret Uzmanı Hülya Yıldırım’ın Özmer Meyve Özleri Kokteyl Sosları Şirketi’nin Hindistan bayisi yetkililerini İstanbul’a çağırıp kendi evinde ağırlaması.”

‘Odaya girmemiz yasaktı’ deyip iddiaları reddettiler

SANIKLAR polisteki ve duruşmadaki ifadelerinde iddiaları reddederek, suçla alakalı hiçbir ilgilerinin bulunmadığını söylediler. Formüllerin bulunduğu Ar-Ge odasına girmelerinin yasak olduğunu belirten sanıklar, birbirleriyle, iddia edildiği gibi bir oluşum içerisinde olmadıklarını belirttiler. Polis fezlekesinde şu bilgiler yer aldı: “Uğur Çolak’ın soruşturmasında bilirkişi raporları, görevlilerimizin tanzim ettiği raporlar, telefon detayları, şüpheli ifadeleri incelendiğinde suç unsuru eylemi gerçekleştirdiği anlaşılmakta ise de takdir adli makamlarındır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle