GeriEkonomi Mey İçki'yi alıp sattı, Medical Park'a girdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mey İçki'yi alıp sattı, Medical Park'a girdi

Mey İçki'yi alıp sattı, Medical Park'a girdi
refid:22876426 ilişkili resim dosyası

Türkiye'nin en büyük hastaneler grubu olan Medical Park'ın ABD'li Carlyle Group'un elinde bulunan yüzde 40 hissesinin bir başka ABD'li fon olan Texas Pacific Group'a (TPG) satıldığı öğrenildi. Hürriyet'in ulaştığı kaynaklar iki grup arasında prensip anlaşması yapıldığı ve el sıkışıldığını doğrularken, hastane yönetimi ise görüşmelerin halen devam ettiğini açıkladı. TPG 2006 yılında 810 milyon dolara aldığı Mey İçki'yi 2011 yılında 2.1 milyar dolara İngiliz içki devi Diaego'ya satmıştı.

Medical Park zincirinin kurucusu olan ve halihazırda hastanenin yönetim kurulu başkanlığını yürüten Muharrem Usta, 2006 yılında ilk olarak yüzde 30 hisseyi Sancak Ailesi'ne satmıştı. Bu ortaklığın ardından çok hızlı bir büyüme trendine giren grup 3 yıl içinde 13 hastane ve 2 bin yatağa ulaştı. 2009 yılı sonunda da zincirin yüzde 40 hissesi ABD'nin en büyük üçüncü yatırım fonu olan Carlyle Group'a satıldı. Medicalpark bu iki ortaklığın ardından gelinen noktada 17 hastane ve 2 bin 771 yatağa ulaşarak Türkiye'nin en büyük zinciri oldu.

SATIŞ SÜRPRİZ DEĞİL

Medical Park'ın ortaklarından Sancak Ailesi ve Carlyle Group'un bir süredir paylarını satmak istedikleri kulislerde konuşuluyordu. Hatta Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta da geçtiğimiz aylarda bunu teyit etmiş ve ortakların paylarının satışı ile ilgili üç ayrı yabancı fon, BC Partners, TPG ve CVC ile görüştüklerini açıklamıştı. Bir süredir devam eden görüşmelerin ardından BC Partners ve CVC masadan kalkarken, tek alıcı olarak TPG kaldı.

/images/100/0x0/55eb1583f018fbb8f8a9fcbe

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen TPG üst yönetimi ile Medical park arasındaki görüşmelerin de prensip anlaşmasıyla sonuçlandığı ve iki taraf arasında el sıkışıldığı öğrenildi. Ancak ilk başta üç fonla Sancak Ailesi ve ABD'li Carlyle Group'un toplam yüzde 70 hissesi üzerinden başlayan pazarlıklar daha sonra sadece Carlyle Group'a ait yüzde 40 hisse üzerine yoğunlaştı. Dolayısıyla TPG'ye satışın da Medical Park'ın yüzde 40 hissesi ile sınırlı kaldığı belirtiliyor.

Hastane yönetimi ise konu ile ilgili açıklamasında henüz satışın netleşmediğini, ancak görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

PENTİ VE BAHÇEŞEHİR KOLEJLERİNE DE ORTAK

Edinilen bilgiye göre, Carlyle Group'un hisse satış gerekçesi kârını realize etmek istemesi. Dünyanın en büyük yatırım fonlarından olan grup şirketlere ortak olduktan belli bir süre sonra hisselerini satıp başka yatırımlara yöneliyor. Carlyle geçtiğimiz günlerde Türkiye'de çorap ve iç giyim sektörünün önde gelen firmalarından Penti'nin yüzde 30 hissesini satın almıştı. Grup 2012 yılının başında da Bahçeşehir Kolejleri’nin yüzde 48’ini portföyüne katmıştı.

Medicalpark'ın yeni ortağı TPG de Türkiye'ye yabancı bir fon değil. TPG 2006 yılında 810 milyon dolara aldığı Mey İçki'yi 2011 yılında 2.1  milyar dolara İngiliz içki devi Diaego'ya satmıştı. TPG yönetimi, bu satışın ardından Türkiye'yi bırakmayacaklarını ve yatırımlara devam edeceklerini açıklamışlardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle