GeriEkonomi Mey, Burgaz Rakı’ya 62 milyon dolar verdi, TMSF pazarlık denemesi yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mey, Burgaz Rakı’ya 62 milyon dolar verdi, TMSF pazarlık denemesi yapacak

Mey, Burgaz Rakı’ya 62 milyon dolar verdi, TMSF pazarlık denemesi yapacak
refid:12222274 ilişkili resim dosyası

TMSF’nin Garipoğlu Grubu’ndan el koyup 82.5 milyon dolarlık muhammen bedelle satışa sunduğu Burgaz Alkollü İçecekler’e, Türkiye’nin en büyük alkollü içki üreticisi Mey İçki 62 milyon dolarlık teklifte bulundu. Fon Kurulu bugün toplanıp teklifi görüşecek. TMSF, Mey İçki’ye pazarlık daveti çıkaracak, ancak iptali de gündeminde tutacak.

GARİPOĞLU Grubu’ndan el konulan Burgaz Alkollü İçecekler ticari ve iktisadi bütünlüğünü (stoklar hariç) 82 milyon 500 bin dolarlık muhammen bedel üzerinden satışa çıkaran Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), tek katılımcı olan Mey İçki’den 62 milyon dolarlık teklif aldı. Muhammen bedelin yüzde 25 altında teklif veren Mey İçki’yi temsil eden Kamil Yavuz, TMSF adına Satış Komisyonu Başkanlığı’nı da yapan Tahsilat Dairesi Koordinatörü Taner Yalçın’ın “teklifi revize edip-etmeyeceklerine” ilişkin sorusuna, “Teklifi artırma imkanları olmadığı” yanıtını verdi.

Kurul bugün karar verecek

Bunun üzerine Taner Yalçın, teklifin Fon Kurulu’nda görüşüleceğini belirterek, ihaleye pazarlıkla devam edilip edilmeyeceğine karar vereceğini bildirdi. Kurul ihaleye “pazarlık usulü” ile devam edilmesine karar verirse, pazarlık yarın gerçekleştirilecek. Perşembe günleri toplanan Fon Kurulu’nun, bugünkü toplantısının ardından akşama kadar Mey İçki’ye bilgi vermesi, “pazarlık” için yarın TMSF binasına çağırması bekleniyor. TMSF’nin, pazarlık masasına oturup, 62 milyon dolarlık teklifin bir miktar artırılması halinde satışa onay verebileceği belirtildi.

Rekabet’e yeniden soracak

Mey İçki’nin 62 milyon dolarlık teklifini yükseltmemesi durumunda TMSF ihaleyi iptal edip, fiyatı yüzde 75’ine düşürerek yeniden satışa çıkması durumunda, Rekabet Kurulu’na yeniden görüş soracak. TMSF’nin dünkü ihale öncesi görüş sorması üzerine Rakebet Kurumu’ndan, “Sorun yok” yanıtı aldığı belirtildi. Tekel’in alkollü içki bölümünün özelleştirilmesi sonrasında oluşan Mey İçki, halen pazarda yüzde 65’lik paya sahip bulunuyor. Burgaz Rakı’nın da uyguladığı agresif fiyat politikası sonrası yüzde 20-25 pazar payına ulaştığı biliniyor. Mey İçki’nin CEO’su Galip Yorgancıoğlu, sıklıkla “Büyümeyi sürdüreceğiz” mesajı veriyor.

İki farklı muhammen bedel

TMSF Burgaz Rakı için ihaleye çıkmadan önce, Garanti Yatırım ile Halk Bankası’na şirketin değerinin belirlenmesi için görev vermişti. Halk Bankası, Burgaz Rakı’nın değerini 82.5 milyon dolar, Garanti Yatırım ise 40 milyon dolar olarak belirlemişti. TMSF; bu iki rakamdan yüksek olanını ihaleye esas teşkil edecek muhammen bedel olarak kabul etmişti. Muhammen bedel açıklandığı zaman fiyatın yüksek olduğuna ilişkin eleştiriler gelmişti. TMSF, Fon Kurulu’ndan çıkacak karar sonrasında ihaleyi iptal ederse, ikinci ihalede muhammen bedeli yüzde 75 düzeyine çekecek. Bu durumda muhammen bedel 61.8 milyon dolar düzeyine inecek.

Stoklar ayrı satılacak fiyat biraz yükselecek

TMSF, dün 82.5 milyon dolara satışa çıkardığı Burgaz Rakı’nın elindeki rakı-votka stoklarını ihaleden ayrı tuttu. TMSF, bu stokları Burgaz Rakı iktisadi bütünlüğünü sattıktan sonra, ayrıca ihaleyle vitrine çıkaracak. Stokların satılmasıyla, Burgaz Rakı’nın fiyatının biraz daha yükselmesi söz konusu olacak.

Alırsa pazar payı yüzde 90’ı bulacak

MEY İçki’nin alkollü içkiler pazarındaki payının yüzde 65’lerde olduğu belirtiliyor. Votka pazarında yüzde 43’ün üzerinde, rakıda ise yüzde 25 civarında pazar payı olan Burgaz Rakı’yı Mey İçki’nin alması halinde pazar payı yüzde 90’ı bulacak.

TMSF yeni şirketler buldu Garipoğlu’na yine el koydu

BURGAZ Rakı satılırsa, TMSF, Hayyam Garipoğlu’ndan alacaklarının önemli kısmını karşılayacak. Sümerbank’a 1999’da el koyan TMSF, Garipoğlu ile 373 milyon dolarlık ödeme protokolü imzalamıştı. Taksitlerin gecikmesi nedeniyle, 2009 başında 292 milyon dolarlık ek protokol yapıldı. TMSF bugüne kadar Garipoğlu’ndan 158 milyon dolar tahsil etti. Ek protokole göre toplam alacak 2015’te, faizi 2016 yılı içinde tahsil edilecekti. TMSF, Garipoğlu’nun gizli bazı şirketler kurduğunu, gizlediği şirketleri de olduğunu farkedince, gruba yeniden el koydu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle