GeriEkonomi Metro Türkiye'den 600 milyon dolarlık ihracat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Metro Türkiye'den 600 milyon dolarlık ihracat

Alman Metro AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hans-Joachim Körber, 2001'de Türkiye'deki cirolarının 620 milyon Euro olduğunu, buna karşılık Türkiye'den Almanya'ya gerçekleştirdikleri ihracatın 600 milyon dolara (690 milyon Euro) ulaştığını söyledi.

Alman perakende devi Metro AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hans-Joachim Körber, 2001 yılında Türkiye'deki cirolarının 620 milyon Euro olduğunu, buna karşılık Türkiye'den Almanya'ya gerçekleştirdikleri ihracatın 600 milyon dolara (690 milyon Euro) ulaştığını söyledi.

Körber, Türkiye'nin stratejik olarak ağırlık verdikleri ülkelerin başında geldiğini kaydederek, yakından izledikleri Türk ekonomisinin kendini stabilize edeceği görüşünde olduğunu söyledi.

Metro AG Holding'in 2001 yılı bilançosu, kuruluşun Almanya'daki merkezinde düzenlenen uluslararası basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıda konuşan Dr. Hans-Joachim Körber, 11 Eylül'de ABD'de yaşanan terör olayları ve global ölçekte yaşanan daralmaya karşın grubun bir önceki yıl 46.9 milyar Euro olarak gerçekleşen cirosunun 2001 yılında 49.5 milyar Euro'ya yükseldiğini kaydetti. Kárlılıkta da büyüme yaşandığını belirten Dr. Körber, Metro AG'nin vergilendirmeden sonra kalan kárının 2000 yılında 423 milyon Euro iken, bu rakamın geçtiğimiz yıl yüzde 6.3 artarak 449 milyon Euro'ya ulaştığını söyledi.

Türkiye'deki satış noktası sayısının 16'dan 19'a çıkarıldığını ve 20 milyon Euro yatırım yapıldığını anlatan Körber, Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini bildirdi. Körber, şunları kaydetti:

‘‘Şu anda Türkiye için pozitif düşünüyoruz. Büyük, nüfusun yoğun olduğu potansiyeli yüksek bir ülke. Türkiye uzun vadede, tüm sorunlara karşın, stratejik olarak ağırlık verdiğimiz ülkelerin başında geliyor. Şu anda sizin de bildiğiniz gibi bir takım sorunlar ekonomik sorunlar var, gelişmeleri izliyoruz, sanırım Türkiye tekrar kendini stabilize edecek.’’

Ekonomik kriz nedeniyle durdukları yatırım olup olmadığının sorulması üzerine de Körber, biraz yavaşlatıp, frene bastıklarını ancak 3 yeni mağaza açtıklarını ve mağazalar için yeni arsa ve arama çabalarını sürdüğünü belirtti.

Dr. Körber, yeni yatırımlarda karşılaşılan bürokratik engellere ilişkin olarak da, ‘‘Sanırım Türkiye'de çalışan herkes bunu acısını çekiyor, sıkıntısını yaşıyor. Öncelikle arsa bulma konusunda. Ama, bununla mücadele etmeyi, buna rağmen başarılı olmayı öğrendik. Yine dedaha hızlı olmasını isterdik’’ diye konuştu.

Dr. Körber, 18 Temmuz'da Türkiye‘de gerçekleştirilecek ve yabancı sermayeli şirket yöneticilerinin hazır bulunacağı toplantıya katılacağını da bildirdi. Dr. Körber, dünya genelinde 24 ülkede, 385 Metro Cash&Carry, 363 Media Saturn, 347 Praktiker, 277 Real, 500 Extra ve 148 Kaufhof mağazasıyla faaliyet gösterdiklerini belirterek, Vietnam'da da yeni bir sistem kuracaklarını ve Ho-Chi-Minh kentindeki mağazanın açılışının bugün yapılacağını belirtti. Yerli, lokal üreticileri destekleyeceklerini ve eğitim programları planlandıklarını belirten Dr.Körber, mağazadaki ürünlerin yüzde 90'ının Vietnamlı firmalar tarafından temin edileceğini dile getirdi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle