Metro Turizm'den holding atağı

ANKA
21.12.2009 - 10:16 | Son Güncelleme:

Metro şirketler grubu 59 şirketiyle 2010 yılında holdingleşiyor. 17 yıl önce şehirler arası taşımacılıkla başlayan Metro Grubu, madencilik, turizm, fast fout, enerji gibi pek çok alandaki şirketlerini birleştirerek uluslararası bir holding yapısına kavuşuyor.

Metro Turizm'in Sampi Pide'si KKTC'de şube açtı

Metro şirketler grubu 59 şirketiyle 2010 yılında holdingleşiyor. 17 yıl önce şehirlerarası taşımacılıkla başlayan Metro Grubu, madencilik, turizm, fast fout, enerji gibi pek çok alandaki şirketlerini birleştirerek uluslararası bir holding yapısına kavuşuyor.

Sampi’in Kıbrıs’taki şubesinin açılışı öncesinde bir basın toplantısı yapan Metro Grubu yöneticileri, şirketin yeni hedefleri ve yapısına ilişkin bilgi verdi. Mercure Otel’de yapılan toplantıda ilk olarak Metro ikram pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Mert konuştu.

100 ŞUBE HEDEFLİYORUZ

17 yıllık geçmişe sahip Metro Grubu'nun, geçen sene satın aldığı Sampi pideyi yurt dışına açtıklarını ifade eden Mert, bunun ilkinin de Kıbrıs’ta olmasının da ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu söyledi.

Halen 33 şubesi bulunan Sampi Pide'yi 2010 yılında Lefkoşa ve Gazi Magosa'da da şube açacağını kaydeden Mert, ayrıca Ocak ayında ise yeni marka olan "Pitadöner" ve "Köftexpress"i açacaklarını bildirdi.

Yaklaşık 1 yıllık ARGE çalışmalarının ürünü olan markalarda Vanet'in ürünlerini kullanacaklarını ifade eden Mert, Sampi'nin alt yapısı anlamında eksikliklerinin çok az kaldığını ve bundan sonra Sampi Pide olarak franchise ile büyümek istediklerini söyledi.

Bu iş için 2010 yılında bu yeni markalar için 2 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını dile getiren Mert, ayrıca Kosova, Arnavutlukta, Suriye ve Suudi Arabistan'dan da ciddi yatırımcılarla da görüştükleri açıkladı.

Başta İtalya olmak üzere Avrupa'da da şubeler açmak istediklerini belirten Mert, Türkiye Cumhuriyetlerindeki bu alanda açığın çok daha fazla olduğuna dikkat çekti. Sampi bünyesinde 300 kişi çalıştırdıklarını, 100 şubeye ulaştıklarında bu rakamı 3 katına taşıyacaklarını ifade etti.

1 MİLYAR CİRO

Metro Turizm Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Ak Parti Samsun Milletvekili Fatih Öztürk de, bugüne kadar 59 şirkete ulaşmış bir grup olduklarını Sampi Pide'yi dünyadaki uluslararası devlerin yarıştığı bir marka yapmak istediklerini vurguladı. Grup olarak 1 milyar dolar civarında bir cirolarının olduğuna dikkat çeken Öztürk, önümüzdeki dönemde holding olmayı hedeflediklerini kaydetti. Öztürk, 2010 yılını yatırım yılı olarak belirlediklerini söylerken, gıda, maden ve enerji sektörlerinde atılımlarının olacağını da vurguladı.

ENERJİYE 33 MİLYONLUK YATIRIM

Türkiye'nin 2010 yılından sonra doğacak enerji açığına bir miktar cevap verebilmeyi amaçladıklarını vurgulayan Öztürk, Metro Gurup bünyesinde 9 bin çalışanlarının olduğunu açıkladı. Enerji alanında yılda 65 milyon kilovatlık enerji üretecek bir şirketlerinin olduğunu ve bu alana yaklaşık 33 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını belirten Öztürk, Enerji konusunda ciddi bir ortaklık bu sahaya da varolacaklarını kaydetti.

İzmir, Manisa, Konya, Anamur, Antalya ve Hatay'da maden alanları olduğunu söyleyen Öztürk, “İzmir'de Türkiye'nin en büyük altın rezervlerinden birine sahibiz" diyerek bunu önümüzdeki günlerde siyanür kullanmadan çıkarmaya başlayacaklarını ifade etti.

180 YENİ OTOBÜS

Metro Turizm Genel Koordinatörü Sinan Solok, karayolu taşımacılığında 450 milyon ciro ile geçen yıla nazaran yüzde 5 oranında büyüdüklerini bildirerek, "2010'da metro olarak yaklaşık 40 milyon avro yatırarak 180 tane otobüs alacağız. Taşımacılık bizim amiral gemimiz. Sadece otobüs sektörüne yatırım yapmıyoruz. Kazandığımızı diğer alanlara da yatıracağız" dedi.

Solak, hava yolu taşımacılığının artmasıyla rekabetin de arttığını ancak Türkiye’de karayolu ve demir yolu taşımacığının ancak yüzde 5 oranında karayolunda düşüşe neden olabileceğini ifade etti.

Metro Grubun Anadolu sermayesi ile varolmuş hızla büyüyen bir grup olduğunun altını çizen Halk Ekmek’in eski genel müdürü Metro Grubu CEO’su Ömer Bilgiseven, 2010 yılında grubun bulunduğu sektörlerde daha dominant olacağını ifade ederek, "Bizim yıllık ortalama büyümemiz yüzde 20 civarında. 3 yılda ortalama yüzde 25 civarında bir büyüme bekliyoruz" diye konuştu.

BAŞBAKAN EROĞLU AÇTI

Bu arada Girne'de hizmete giren 33.Sampi'nin açılışına KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu ve Metro Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk yaptı. Çok sayıda bakanında katıldığı törende konuşan Eroğlu, "Ben denedim çok güzel yapıyorlar. Herkese de tavsiye ederim" diyerek kurdeleyi kesti. 110 müşteriyi ağırlamak üzere yapılan Sampi'yi gezen Eroğlu, Samsun'u Kıbrıs'a taşıyan Öztürk'e teşekkür etti. Açılışın ardından yapılan ikramların yanısıra, karadenizin ünlü pidesi Sampi'nin çeşitlerinden konuklara ikram edildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı