GeriEkonomi Metro Grossmarket mağazalarına grev kararı asıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  62
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Metro Grossmarket mağazalarına grev kararı asıldı

Metro Grossmarket mağazalarına grev kararı asıldı

Sosyal-İş Sendikası ile Metro Grossmarket arasındaki 6. Dönem TİS (Toplu İş Sözleşmesi) görüşmelerinde anlaşma sağlanamamıştı. Anlaşa sağlanamayınca, Türkiye genelindeki 37 Metro Grossmarketi'ne grev kararı asıldı.

DİSK'e bağlı Sosyal İş ile Metro Grossmarket arasında süren 6. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı.

Sendika ile işveren arasındaki görüşmelerde 41 maddede anlaşmaya varılsa da taraflar parasal hakları düzenleyen maddelerde anlaşmaya varamadı. Metro işvereninin “yılda 4 ikramiye” hakkını, 2015 yılı ücretine giydirmeyi teklif etmesi sendika tarafından kabul görmedi.

Metro Grossmarket mağazalarına grev kararı asıldı

GREV KARARLARI ASILDI
Görüşmelerde, arabulucu aşamasından da anlaşma çıkmaması üzerine sendika grev kararı aldı. Alınan grev kararı doğrultusunda aralarında Bursa'daki Osmangazi ve Nilüfer şubelerinin de bulunduğu 37 metro mağaza ve deposuna grev yazısı asıldı.

Grev kararının ise daha sonra açıklanacak bir tarihte uygulamaya konulacağı belirtildi.

TEKLİF HAKLARI GERİYE GÖTÜRÜYOR
Konuyla ilgili sendikanın yaptığı açıklamada, haklarda geriye yönelik taleplerin kabul edilemeyeceği belirtilerek "Toplu iş sözleşmesinin temel amacı işçilerin hak ve ücretlerini korumak ve iyileştirmektir. Ancak Metro işvereninin ısrar ettiği teklif, iyileştirmeden ziyade mevcut hakların ciddi biçimde gerilemesine yol açacak niteliktedir. Dolayısıyla bu teklif uzlaşma zemininin daralmasına yol açmıştır. Üyelerimizin 11 yıllık kazanılmış hakkının geriye götürülmesi ise kabul edilebilir değildir" denildi.

Metro Grossmarket mağazalarına grev kararı asıldı

EBETÜRK: MÜZAKEREYE HAZIRIZ
Sosyal İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Haklarımızı geriye götürmeyecek, adilane teklifleri her an müzakere etmeye hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz" dedi.

Konu ile ilgili Metro Toptancı Market'ten yapılan açıklamadada, Türkiye'deki mağazalarda 5 bin kişiye istihdam sağlandığı belirtildi. Açıklamanın devamında "Şirketimizde yaşanan sendikalaşma eğilimine saygı gösterilmiş olup, 2.987 mavi yakalı çalışanımız Sosyal-İş Sendikası bünyesinde örgütlenmiştir. Söz konusu sendika ile yürütmekte olduğumuz Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, birçok madde üzerinde anlaşma sağlanmış, sadece 3 maddede uzlaşma sağlanamaması üzerine görüşmeler sonuçsuz kalmıştır.

'ANLAŞMA SAĞLANMASINI ÜMİT EDİYORUZ'
Metro Toptancı Market, mevcut çalışanlarının ihtiyaç ve isteklerine de uzun dönemli bakış açısıyla yaklaşmaktadır. Sürdürülebilir istihdam sağlamak hep önceliği olmuştur. Aynı zamanda 12 yılda imzaladığımız 5 toplu iş sözleşmesi de bizim ne kadar uzlaşmacı, işbirlikçi ve çalışanın yanında olduğumuzun göstergesidir. Dolayısıyla sendikanın günümüz ekonomik gerçekleriyle bağdaşmayan isteklerinden vazgeçmesini ve en kısa sürede bir anlaşmanın sağlanmasını ümit ve temenni ediyoruz" denildi. Açıklamanın devamında  "Bu süreçte genel merkezimiz ve mağazalarımız faaliyetlerine devam etmektedir. İş ortaklarımız ve müşterilerimizin herhangi bir sorun yaşamaması için gerekli önlemler alınmıştır" bilgisine yer verildi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle