GeriEkonomi Metin gidiyor Dördüncü Sabancı’nın yeni CEO’su oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Metin gidiyor Dördüncü Sabancı’nın yeni CEO’su oluyor

Merhum Sakıp Sabancı’nın isteğiyle 2003 yılında Endonezya’daki görevinden, Sabancı Holding’in CEO’luğuna geçen Celal Metin, ani bir kararla görevini Ahmet Dördüncü’ye devrediyor. Yapılan açıklamaya göre Genel Kurul Toplantısı’nın ardından 12 Mayıs’ta Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı olan Ahmet Dördüncü CEO’luğu üstlenecek.

SABANCI Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Celal Metin, 11 Mayıs tarihinde yapılacak Genel Kurul sonrası görevinden ayrılırken, yerine Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Ahmet Dördüncü getirilecek. Sabancı Holding’ten yapılan açıklamaya göre Dördüncü, 12 Mayıs’tan itibaren Metin’in görevini üstlenecek.

METİN KENDİ İSTEDİ:

Bazı aile üyeleriyle anlaşamadığı söylenen Celal Metin’in CEO’luktan ayrılışını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise Metin’in kendi işleriyle ilgilenmek istemesinden kaynaklandığını açıkladı. Güler Sabancı, Metin’in kendi işleri ile ilgilenme isteğini anladıklarını ve saygıyla karşıladıklarını belirterek, bu görev değişikliğine ilişkin şu açıklamayı yaptı: ‘Kendisinin özellikle Yönetim Kurulu Başkanımız Sakıp Sabancı’nın vefatından sonraki geçiş döneminde önemli katkıları olmuş ve grubumuza kalıcı değerler kazandırmıştır. Kendisini Sabancı camiasının bir dostu olarak her zaman hatırlayacağız. Dr. Metin’e içtenlikle teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Ayrıca bu görevi Dr. Celal Metin’den devralacak olan Ahmet Dördüncü’ye de başarılar diliyorum.’

ARA VERİP DÖNMÜŞTÜ:

CEO’luk görevinden mayıs ayında ayrılacak olan Celal Metin, İstanbul Üniversite’sinde asistanlığının ardından 1975 yılında Sabancı Holding’e katıldı. Özel sektördeki kariyerine Lassa’da başlayan Metin, 1985 yılında Lassa’nın pazarlama şirketi Lisa’nın Genel Müdürü oldi. Metin, 1988 yılına kadar grup içinde çeşitli görevlerde bulundu ve Beksa Genel Müdürü iken bu tarihte holdingten ayrıldı. Indocement Grubu’nda yatırımlardan sorumlu başkan yardımcısı olarak Endonezya’ya giden Metin daha sonra Branta Mulia şirketinin CEO’luğunu yürüttü. Nisan 2003’e kadar bu görevini sürdüren Celal Metin, merhum Sakıp Sabancı’nın isteği ile 14 Nisan 2003’ten itibaren Sabaancı Holding’in CEO’su olarak Türkiye’ye döndü.

2 YIL CEO’LUK YAPTI:

Ayrılık haberinin ardından yaptığı açıklamada, geçen 2 yıl boyunca Sabancı Holding’i yönetmenin kendisi için büyük bir onur ve ayrıcalık olduğunu belirten Metin, Sabancı Holding’in güçlü yönetim kadrosu, büyüme stratejisi, insan kalitesi ve sürdürülebilir kárlılığı ile dünya çapında bir grup olduğunu vurguladı. Metin, ‘Sabancı Topluluğu’nun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum ve gelecekte de bu başarılarının süreceğine yürekten inanıyorum’ dedi.

Sabancı Grubu’na lastikle girdi

SABANCI Holding’te Şubat 2004’te Ali Sabancı’nın istifasıyla boşalan Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı’na atanan Ahmet Cemal Dördüncü, 12 Mayıs’tan itibaren de Celal Metin’in yerine CEO’luk koltuğuna oturacak. 1974 yılında Adana İ.T.İ.A. İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1977-1980 yılları arasında Mannheim ve Hannover Üniversitelerinde Mastırını tamamladı. 1981-1984 Class Ohg. (Almanya), 1984-1985 Hema Anadolu Traktör, 1985-1987 yılları arasında da Otomarsan A.Ş.’de Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 1987 yılında Kordsa A.Ş.’de İhracat Müdürü olarak Sabancı Topluluğu’na katılan Dördüncü, 1996 yılında Kordsa A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığına atandı. 1999-2004 yılları arasında Dusa International Arjantin ve Brezilya’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yapan Dördancü, 2004 yılı başından bu yana Dusa International’ın Kuzey Amerika’daki tüm operasyonlardan sorumlu genel müdürlük görevini yürüttü. Dördüncü 2004 yılı başında Dusa International Kuzey Amerika Genel Müdürü olarak atanan Dördüncü, Temmuz 2004’ten bu yana Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı’nı yürütüyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle