MESS: Sırtımıza hep yük bindirmeyin

Hürriyet Haber
25.04.2004 - 01:56 | Son Güncelleme:

Türkiye Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’nın 38’inci Olağan Genel Kurulu İstanbul’da toplandı. Kurulun açış konuşmasını yapan MESS Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutatgobilik, ülke ekonomisini değerlendirirken yaşanan olumlu gelişmelere rağmen çekinceleri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de yaşanan ekonomik büyümenin bir ulusal istihdam politikası bulunmaması nedeniyle ülkenin en önemli sorunu olan işsizliğin azaltılmasında etkili olamadığını söyleyen Kutadgobilik şöyle konuştu:

‘Türkiye; yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik, kayıtdışılık ve bunun sonucunda da düşük verimlilikten oluşan bir kısır döngünün içinde kaldı. Bu durumdan ancak işletmelerin iç ve dış piyasalardaki rekabet gücünü artırmaya yönelik kalıcı tedbirler alınmasıyla çıkılabilir. Devlet; sanayi sektörünü, esas uğraşı olması gereken ‘üretim’ için teşvik edeceğine bunun dışında ek yükler getiriyor. Zorunlu istihdam, eğitim, konut, spor tesisi yapma gibi görevler ve mükellefiyetler işletmelere yükleniyor. Yüksek vergiler, aşırı sigorta primleri, verimliliği olumsuz yönde etkileyen düzenlemeler ve üretim dışı görevlendirme maliyetleri bizleri zor durumda bırakıyor.’

Kutadgobilik, hükümetleri ‘arabayı uçuruma yuvarlayan’ değil, ‘uçurumun kenarından çeken’ ve ülkeyi selamete kavuşturan kuruluşlar olarak görmek istediklerini belirtti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı