GeriEkonomi Mersin’le İskenderiye ‘kardeş şehir’ oldu ticaret hedefi büyüdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mersin’le İskenderiye ‘kardeş şehir’ oldu ticaret hedefi büyüdü

Mersin’le İskenderiye ‘kardeş şehir’ oldu ticaret hedefi büyüdü
refid:18998445 ilişkili resim dosyası

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Biz kara gün dostu olmuş bir milletiz ve hep öyle olacağız. Başka ülkelerin baktığı gibi Afrika’ya bakmayız” dedi. Mersin ve Mısır’ın İskenderiye kenti arasında kardeş şehir anlaşması imzalandı.

Törene Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mısır Spor Bakanı Hasan Sakr,  İskenderiye Valisi Usama al Fouly ve Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Abderrahman Salaheldin katıldı. Türkiye’nin incisi Mersin ve Mısır’ın incisi İskenderiye’nin bir araya gelmesinin ilişkileri daha  da geliştireceğini söyleyen Çağlayan, “Akdeniz’in bir kardeşlik yeri olması gayreti içindeyiz. Bu sadece Mersin ve İskenderiye ya da Türkiye Mısır arasında imzalanan bir anlaşma değil. Anlaşma, 3. ülkelerle ticaret yapmaya katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Ro-ro seferi başlayacak

Mersin ve İskenderiye arasında Ro-Ro seferlerinin bir an önce başlamasını ümit ettiklerini belirten Çağlayan, şunları söyledi: “Bana göre sözün bittiği yerdeyiz. Artık eylem zamanı. Biz hazırız ve bir an önce  bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Turizm, sanayi, çevre gibi birçok alanda işbirliği yapacak kapasitemiz var.  200’den fazla Türk firması yatırımlarını Mısır’da gerçekleştirdi. Mısır’da olayların başladığı dönemde firmalar endişeliydi. Onlara ‘Endişeniz olmasın, yatırımlara devam’ dedik. Büyükelçi, tüm tedbirlerin alındığını söyledi.”

Mısır: Çok memnunuz

Mısır Spor Bakanı Hasan Sakr ise Mersin-İskenderiye arasındaki büyük işbirliğinin başlamasından memnun olduğunu ifade etti. Sakr, şöyle konuştu: “Türkiye ve  Mısır arasında ticaret hacmi 3 milyar dolardan fazla. Mısır’da 200’den fazla Türk şirketi Mısır’a yatırım yapıyor. İşbirliğimizi yakın gelecekte spor  alanında da geliştirmek istiyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle