GeriEkonomi Mersin’de 60 milyon dolara sülfürik asit üretecek, ithalatı frenleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mersin’de 60 milyon dolara sülfürik asit üretecek, ithalatı frenleyecek

Mersin’de 60 milyon dolara sülfürik asit üretecek, ithalatı frenleyecek
refid:19630301 ilişkili resim dosyası

Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar alanlarında faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen sanayi gruplarından Şişecam, 2012 yılına yeni yatırımla girdi.

Mersin’de 60 milyon dolarlık yatırım yapan Şişecam’ın Kimyasallar Grubu’nun ana kuruluşu Soda Sanayii A.Ş., kromik asit, oksijen, beyaz sodyum sülfat tesislerinin açılışını yaparken, sülfürik asit tesisinin de temelini attı. Yılda 70 bin ton üretim kapasiteli tesis, 12 ay sonra faaliyete başlayacak. Burada üretimi gerçekleştirilen ürünler cam, deterjan, kimya, deri ve ilaç sanayi gibi sektörlerde kullanılacak. Kriz gibi söylemlerin lugatlarında bulunmadığını ifade eden Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, şunları söyledi: “Enseyi karartmak yok, kriz filan dinlemeyiz. Şişecam, artık dünyanın her yerinde tanınıyor. Cam, Cumhuriyet ile yaşıt Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri. Şu anda yerli otomobil konuşuluyor. Ama zaten dünyanın en lüks otomobillerinin camını bu grubun şirketi yapıyor.”
İthalatın önüne geçecek
Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Kırman ise, yaptıkları yatırımlarla artık tevazuyu bir kenara bırakmanın zamanının  geldiğini gördüklerini, bugün Avrupa’nın 4’üncüsü, dünyanın da 7’ncisi olduklarını anlattı. Kırman, yeni tesisin bugüne kadar ithalat yoluyla karşılanan sülfürik asitin, Soda Sanayii A.Ş. bünyesinde üretilmesini sağlayacağını kaydetti. Kırman, 12 milyon dolara mal olması planlanan sülfürik asit tesisi tamamlandığında, yaklaşık 10 milyon dolar tutarında sülfürik asit ithalatını ve 3 milyon dolarlık doğalgaz ithalatını ikame edeceğine dikkat çekti. Hizmete alınan yeni yatırımlardan oksijen tesisinde, yılda 70 bin ton kapasiteli yeni bir hat kurularak, önemli hammaddelerden olan oksijenin şirket bünyesinde üretilmesi sağlanırken, beyaz sodyum sülfat tesisindeki yatırımla yılda 30 bin ton ilave kapasite yaratılmış oldu.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’de cam sektörünün geldiği konumu adım adım bildiğini belirterek, “İhracatında çok önemli bir seviyeye gelmiş olan 880 milyon dolar döviz getiren cam sektörünü önemsiyorum” dedi.

Cari açığı ihracata bağlamak ihracatçı için hakarettir

TÜRKİYE’nin cari açık problemine değinen Bakan Zafer Çağlayan, şunları söyledi: “Çok şükür o da genetik bir sorun değil. Üzerinde hassas bir şekilde durulduğunda halledileceğini gördüğümüz bir  dönemdeyiz. Cari açık konusunda ağzı olan konuşuyor. ‘Cari açığın panzehirini yapıyoruz’ dedi iş adamlarımız. Panzehir için yapılan yatırımları artıracağız. Türkiye cari açık verirken, bununn ihracattan kaynaklandığını söylemek, ihracatçılarımıza büyük hakarettir.”

Çağlayan: Lüks tüketim ithalatını konuşacağız

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, “Geçenlerde gazetecilerle toplanıp konuştuk. Yine konuşacağız. Ama bu sefer daha farklı olacak. Lüks tüketim mallarının ithalattaki yerini konuşacağız. Ben Ekonomi Bakanıyım. İhracat da, ithalat da, yabancı yatırım da benim işim” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle