GeriEkonomi Merkez'in freni kısa süreli oldu, dolar yine yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  97
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez'in freni kısa süreli oldu, dolar yine yükseldi

Merkez'in freni kısa süreli oldu, dolar yine yükseldi
refid:28087973 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası'nın piyasayı yatıştıran açıklamasının etkisi kısa sürdü ve dolar yeniden 2.4480 lira ile rekor düzeye tırmanarak 2.45 liraya dayandı.

Doların öğle saatlerinde 2.4456 lira ile rekor kırmasının ardından Merkez Bankası'ndan yapılan "Para Politikası duruşuna ilişkin basın duyurusu" başlıklı açıklamada, şöyle denildi:

"Yakın dönemde gözlediğimiz piyasa hareketleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) öngördüğü faiz indirim sürecinin temkin düzeyiyle uyumlu değildir. TCMB bütün politika araçlarını enflasyonda bu ay belirginleşecek düşüşün kalıcı olmasını sağlamak amacıyla kullanmaya devam edecektir."

Merkez Bankası'nın açıklaması doların hızlı çıkışını frenledi ve açıklama öncesi 2.4420 lirada olan dolar biraz geriye çekilerek, 2.42 lira düzeyine kadar indi. Ancak, Merkez'in frenlemesi uzun süreli olmadı ve yeniden tırmanışa geçen dolar 2.4480 liraya kadar çıktı. Dolar daha sonra 2.44 - 2.45 lira aralığında hareket ederken, euro da 2.7590 - 2.7610 düzeyine çıktı; yarı yarıya iki para biriminden oluşan döviz sepetinin değeri de 2.60 düzeylerine kadar çıktı.

Başçı, enflasyon raporunu açıkladığı toplantıda, 3 Şubat'ta açıklanacak olan Ocak ayı enflasyonunda "çok sert" bir düşüş olabileceğini ve düşüşün 1 puanın üzerinde olması halinde, 24 Şubat'taki para politikası kurulu toplantısını beklemeden 4 Şubat'ta da toplanarak parametreleri değiştirebileceklerini söylemişti.

Piyasa analistleri arasında, son gelişmeler üzerine Merkez Bankası'nın 4 Şubat'ta olağanüstü toplantı yapmak yerine, 24 Şubat'taki rutin Para Politikası Kurulu toplantısını beklemeyi yeğleyeceği görüşü ağırlık kazandı.

Merkezin freni kısa süreli oldu, dolar yine yükseldi ERDEM BAŞÇI: 2015'TE ENFLASYON 45 YILIN EN DÜŞÜĞÜ OLABİLİR

Merkezin freni kısa süreli oldu, dolar yine yükseldi 'SABIRSIZ GÜVERCİN' DÖVİZ KURUNU ZIPLATTI

'SABIRSIZ GÜVERCİN' DÖVİZ KURUNU ZIPLATTI

BAKAN ZEYBEKÇİ: ENDİŞEYE GEREK YOK

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, doların yükselmesinden dolayı endişe edecek bir durum olmadığını belirterek, bunun Türkiye’nin dış ticaretine olumlu katkı sağlayacağına düşündüğünü söyledi.

Zeybekci, "2014 yılının başlarında doların yükselmesi ile ilgili konuşmuştuk. Piyasa kendi dinamikleri içinde bunu çözer. O günden bu yana elbette bazı değişimler oldu. Euro’nun Dolar karşısında aşırı derecede değer kaybetmesi faiz artırım beklentileri oldu. Bundan kaynaklanan dünyanın genelinde olduğu gibi bir yükselme var. Türkiye’nin doların değerlenmesinden kaynaklanan bir endişesi yoktur. Önümüzdeki bir yıl için de taşıyacağımız bir endişe yok. Faizlerle ilgili de endişe yoktur. Piyasa bunu kendi içinde halledecektir. Kur artışından kaynaklanan fiyatların yükselmesi bunun da enflasyona yansıması ile ilgili de bir endişe yoktur. Bunlar sağlıklı süreçlerdir. Ben bunun ülkemizin dış ticaretine olumlu etkisi olacaktır" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle