GeriEkonomi Merkez'in faizi indirmesi beklenmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez'in faizi indirmesi beklenmiyor

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 8 Eylül Perşembe günü gerçekleştireceği toplantının ardından faiz kararı açıklanacak. Bankanın, bu ay faiz indirimine gitme olasılığı da düşük bulunuyor.

İlk altı toplantının ardından toplam 3.75 puanlık indirim yapılan gecelik faizlerde, temmuzda "enflasyondaki düşüş ivmesinin azaldığını", ağustosta ise "orta vadede temkinli olmak gerektiği" gerekçeleriyle indirim yapmayan Merkez Bankası’nın bu ay da faiz indirimine gitme olasılığı düşük bulunuyor.

Merkez Bankası’nın 2005 yılı para ve kur politikası çerçevesinde her ayın 8’inde düzenli olarak toplanması öngörülen Para Politikası Kurulu, bu ay 9’uncu toplantısını yapacak. Toplantıda, enflasyondaki gelişmeler ve ekonomideki son durum ele alınacak.

FAİZ KARARI CUMA GÜNÜ AÇIKLANACAK

Banka, kısa vadeli faizlere ilişkin kararını ise toplantıyı izleyen ilk iş günü olan 9 Eylül’de açıklayacak. Faize ilişkin karar ne olursa olsun Hazine kararın gerekçesi niteliğindeki ekonominin genel görünümüne ilişkin bir açıklamada yapacak.

ALTI TOPLANTIDAN SONRA 3.75 PUANLIK FAİZ İNDİRMİŞTİ

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu’nun bu yılki ilk altı toplantısının ardından toplam 3.75 puanlık faiz indirimine gitmişti. Ocaktaki ilk toplantının ardından kısa vadeli faizlerini 1 puan, ikinci toplantının ardından 0.5 puan düşüren Merkez Bankası, diğer üç toplantı sonrasında ise sırasıyla 1, 0.5 ve 0.5 puanlık indirim gerçekleştirmişti. Banka, haziran ayında yaptığı son indirimde ise kısa vadeli faizleri ilk kez 0.25 puan aşağı çekmişti.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENMİYOR

Merkez Bankası’nın temmuz ve ağustos ayında ileri sürdüğü gerekçeler ve ağustos ayında yüksek seyreden enflasyon oranları nedeniyle yeni bir faiz indirimine gitmesinin düşük bir olasılık olduğu ifade ediliyor.

Merkez Bankası’nın 2004 yılı sonunda yüzde 18 olan gecelik borçlanma faiz oranları, halen yüzde 14.25, yüzde 22 olan borç verme faiz oranı ise yüzde 18.25 düzeyinde bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle