GeriEkonomi Merkez'in faiz silahı işe yaramadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez'in faiz silahı işe yaramadı

Ne oldu?

Piyasa 4.7 trilyon lira artı rezervle açıldı. Merkez Bankası gecelik borçlanma alt limitini yükselterek yüzde 63'ten yüzde 67'e çıkardı. Gecelik repo faizleri İMKB ve TL İnterbank'ta yüzde 67 oldu. Bono piyasasında faizler yüksek seviyelerini korudu. 6 Mart 2002 vadeli, bugün valörlü bononun basit getirisi yüzde 90.60, bileşik getirisi ise yüzde 104.40 oldu

Neden oldu?

Sabah açılışta faizler yüzde 100'ün altına geldi. Daha sonra Merkez Bankası, döviz hareketinin yarattığı enflasyonist baskıya paralel olarak TL borçlanmaya verdiği faiz oranını artırdı. Bu gelişmenin ardından faizler satışlarla tekrar yükselişe geçti.

Uzmanlar, Merkez Bankası'nın aldığı karara ilişkin iki farklı görüş ortaya koydular. Kurda stabilizasyonun sağlanması amacıyla Türk Lirası'nın daha cazip kılınması gerektiğini belirten uzmanlar, Merkez Bankası'nın tavrını olumlu buldu. Buna karşın bu davranışı eleştirelenler de vardı. Akbank Fon Yönetimi Müdürü Bahadır Çakmaklı ise bu gelişmeyi olumlu bulmadığını açıkladı. Çakmaklı, dövizdeki talebin faizle bir elastikiyeti olmağıdını söyledi.

Ayrıca Başbakan Bülent Ecevit'in, "Derviş için aracı olurum" sözlerini söylemediğini açıklaması da faizler üzerinde baskı yarattı. Çakmaklı, bu açıklama ile problemin teyit edildiğini ve çözüm için herhangi bir girişimin bulunulmaması açısından piyasalar tarafından tatmin edici bulmadığını belirtti.

Ne olacak?

Hazine, yarın, minimum net 300 trilyon liralık borçlanmanın hedeflendiği 7 ay (203 gün) vadeli bono ihalesi düzenliyor. İhalede faizin yüzde 100'ün üzerinde çıkması bekleniyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle