GeriEkonomi ‘Merkez’in bağımsızlığı fevkalade önemli’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Merkez’in bağımsızlığı fevkalade önemli’

‘Merkez’in bağımsızlığı fevkalade önemli’

TÜRK Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve beraberindeki heyet dün Meclis Başkanı Binali Yıldırım ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ziyaret etti.

Erol Bilecik, Binali Yıldırım’la görüşmesinin ardından iş dünyasının yeni dönemdeki ekonomiye dönük görüşleri, Amerika ile ilişkiler ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında görüş alış verişinde bulunduklarını belirtti.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Bilecik, “Gerek Pence’in (ABD Başkan Yardımcısı) gerekse Trump’ın özellikle sosyal medya üzerinden yapmış olduğu bu beyanları doğru bulmamız mümkün değil. Bunlar çözümün değil, problemin bir parçası” dedi. Bilecik, iki ülkenin iletişim biçiminin yüksek diplomasiyle, çözüme dönük yapılması gerektiğini söyledi.

Merkez Bankasının enflasyon tahminini değerlendiren Bilecik, “TÜSİAD olarak her zaman söylediğimiz bir ana olgu var; makroekonomik istikrarı bütün parametreleriyle daha iyi yönetmenin gerçekten en temel yolu, yüksek enflasyonla olan mücadele. O bakımdan Merkez Bankasının bağımsızlığı fevkalade önemli. Merkez Bankasının kendi açısından alacağı kararlar noktasında; para politikasını sıklaştırması gerekiyorsa, faiz artırması gerekiyorsa bunun gerçekleşmesi, düşürülmesi gerekiyorsa da doğru zamanda düşürülmesi gerekiyor zaten. Bu tür kararların enflasyona dönük mücadelede olumlu olmasını ben de diliyorum” diye konuştu.

Bakan Pekcan ise TÜSİAD görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Vazifemiz ihracatçının önünü açmak. Sanayicimizin Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yeri var. Yatırımcı, ihracatçı başımızın tacıdır” dedi.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (31.07.2018-2)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle