GeriEkonomi Merkez'den Türkiey Bankalar Birliği'ne mesaj
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez'den Türkiey Bankalar Birliği'ne mesaj

Merkez'den Türkiey Bankalar Birliği'ne mesaj
refid:17771837 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası yönetimi, Türkiye Bankalar Birliğine, “bugüne kadar aldıkları tedbirlerin öncelikli olarak aşırı borçlanmaya yönelik olduğu ve tedbirlerin nisan ayından itibaren olumlu etkilerini gözlemeye başladıkları” mesajını verdi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve banka yönetimi, Türkiye Bankalar Birliği yöneticileriyle bugün idare merkezi binasında bir araya geldi.
Görüşmede, bankanın Türkiye Bankalar Birliğine vermek istediği mesajlara yönelik bir sunum yapıldı. Sunum, merkez Bankasının internet sitesinde yayımlandı.
“Türkiye Bankalar Birliğine Verilen Mesajlar” başlıklı sunumda, enflasyon raporundaki baz senaryo ve diğer olası senaryolar ile bunlara karşı alınabilecek para politikası tedbirlerinin geçerliliğini koruduğu belirtildi.

“EKONOMİDE AŞIRI ISINMA VE AŞIRI BORÇLANMA AYRI DEĞERLENDİRİLİYOR”

Bankanın ekonomide aşırı ısınma ile aşırı borçlanmayı ayrı ayrı değerlendirdiği ifade edilen sunumda, bankanın şu mesajlarına yer verildi:
“Bugüne kadar aldığımız tedbirler, öncelikli olarak aşırı borçlanmaya yöneliktir. Alınan tedbirlerin nisan ayından itibaren olumlu etkilerini gözlemeye başladık.
Enerji hariç dış ticaret açığında yılın ikinci çeyreğinden itibaren iyileşme bekliyoruz.

12 aylık birikimli cari açıktaki iyileşme ise baz etkisi nedeniyle yılın son çeyreğinde başlayacaktır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle