Merkez'den piyasaya çok sert müdahale

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
05.10.2011 - 11:07 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası, dolardaki yükselişin önüne geçmek için çok sert bir hamle yaptı. Banka, tam 1 milyar 350 milyon dolarlık rekor bir döviz satım ihalesi açtı. İhale kararı ile dolar 1.87 TL'nin altına sarktı.

Sabah yabancı para munzam karşılıkları indirerek piyasaya ilk müdahaleyi yapan Merkez Bankası, öğleye doğru da 1 milyar 350 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı. Daha önceki satım ihalelerinin çok üzerinde olan bu rakam piyasada şaşkınlıkla karşılandı.

Merkez'in kararının ardından dolara satış geldi. İlk etapta 1.87 TL seviyesini test eden dolar, daha sonra 1.8650 TL'ye kadar indi.

En büyük satış ihalesi 350 milyon dolardı

Banka 5 Ağustos-4 Ekim tarihleri arasında 36 döviz satım ihalesi  gerçekleştirdi. En düşük tutarın 30 milyon dolar olarak ilan edildiği döviz satım  ihalelerinde bugüne kadar açıklanan en yüksek tutar 20 Eylül 2011 tarihli ihale  için belirlenen 350 milyon dolar olmuştu. Bu ihaleye 850 milyon dolarlık teklif  gelmişti.

Banka, 27 Eylül tarihinde de 280 milyon dolarlık bir ihale açmış, bu  ihaleye de 509 milyon dolarlık teklif gelmişti.

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Merkez'in bu ihalesinin çok büyük bir hareket olduğunun altını çizerek, "1.35 milyar dolar oldukça yüksek bir rakam ve şu anda kur aşağı gelmeye başladı. Çok büyük bir hareket. Bugün alınan kararlarla birlikte, Merkez bankasının kur tarafında daha etkin olacağını göreceğiz. MB’nin  görece TL’yi desteklediğini göreceğiz. Yarın da merkez bankasının toplantısını takip edeceğiz" dedi.

Turkish Bank Hazine Müdürü Aslı Öğütücü, “Merkez Bankası’nın döviz satım ihalesi hepimizi şaşırttı. Biz MB’nin spekülatif atakların önüne geçmek için böyle bir karar aldığını düşünüyoruz. Nihai satış rakamı ne olacak bilemiyorum. Bu kadar büyük bir rakama ihtiyaç olduğunu da düşünmüyorum. Önümüzdeki günlerde bu kadar büyük bir satış rakamı beklemiyoruz açıkçası. Zorunlu karşılıklarda yarım puanlık bir düşüşe şahit olduk. Belki bir yarım puan daha düşüş görülebilir. İçerdeki yükselişi döviz satış ihaleleriyle yapacak ancak ileriki günlerde bu kadar büyük bir miktar olmaz. Diğer merkez bankalarının hareketlerine göre hareket edip kendini çekebilir” dedi.

Radikal yazarı Ekonomist Uğur Gürses, miktarın büyüklüğü nedeniyle sürpriz olduğunu ancak bunun müdahaleden çok kurumlar ya da yabancı yatırımcı tarafından gelen döviz talebinden kaynaklanmış olabileceğine dikkat çekti. Gürses şöyle konuştu:

"Miktarın büyüklüğü sürpriz oldu. Ancak, Merkez Bankası neden çıkıp 1.35 milyar dolar gibi ölçülüp biçilmiş bir rakam açıkladı. Banka, sabahları gelen döviz taleplerini değerlendiren bir toplantı yapıp kararı öyle veriyor. Muhtemelen bir kurumun yüklü bir döviz talebi var. Ya da yabancı yatırımcıdan talep gelmiş olabilir.

Merkez'in bu ihalesi biraz da müdahale olarak görüldü. Avrupa'dan gelen olumlu açıklamaların ışığında, piyasanın ateşinin düştüğünü düşünerek atılmış bir adım olduğunu düşünmüyorum. Bu çok fazla biçimde niyet okuma olur. Merkez'in bu kararı gelen talebe bakarak belirlediğini düşünüyorum.

Diğer taraftan, açıklama sonrası dolar kurunun 1.92 TL'den, 1.87'ye gelmiş olması piyasada bir şişkinliğin olduğunu da ortaya koydu. Bundan sonra bakılacak şey, Merkez'in açacağı ihaleye gelecek talep olacak."

SABAH DA MUNZAM KARŞILIKLARI İNDİRMİŞTİ  

Merkez Bankası sabah saatlerinde de yabancı paralardaki munzam karşılıkları yarım puan indirerek piyasaya müdahale etmişti. Merkez böylece bu hamle ile piyasalara 1.3 milyar dolarlık likidite sağlayacak.
   

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı