GeriEkonomi Merkez’den normalleşme sinyali
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez’den normalleşme sinyali

Merkez’den normalleşme sinyali

MERKEZ Bankası, swap piyasasında ve repo ihalelelerinde yeni adımlar attı.

22 Mart’ta doların 5.8490’a kadar yükselmesi ile repo ihalelerine ara vermiş ve swap piyasalarında ardı ardına hamlelerde bulunmuştu. Merkez Bankası, dün kurdaki oynaklığın sakinleşmesi ve swap piyasasındaki normalleşme ile ek sıkılaştırma adımlarından geriye döndü. Sabah saatlerinde bünyesindeki döviz karşılığı TL swap piyasasında TL faizini yüzde 25.5’ten yüzde 24’e düşüren Merkez, iki haftalık aranın ardından haftalık repo ihalelerine yeniden başladı. Analistlere göre, Merkez Bankası böylece normalleşme sinyali vermiş oldu. Merkez’in adımları ve yerel seçimlere siyasilerden gelen açıklamalarla dolar 5.64 liradan 5.7125 liraya yükseldi. Kur daha sonra 5.68 civarında dengelendi. Doların bankalararası piyasada son işlemleri de serbest piyasada kapanışı da 5.6910 liradan yapıldı.

Analistler, adımların hafta boyunca devam etmesini, bankanın piyasaya uyguladığı ortalama fonlama faizinin de beş gün içinde yüzde 25.5’ten tekrar yüzde 24’e gerileyeceğini söyledi.

Borsa İstanbul ise geçen haftaki güçlü toparlanma ve tepki yükselişinin ardından yeni haftaya satışlarla başladı. Borsa endeksi bankacılık sektörü önderliğinde en düşük 96 bin 742 puana kadar geriledi. Borsa günü yüzde 1.53 düşüşle 96 bin 978 puandan kapattı.

Öte yandan piyasa yarın yapılacak reform paketine odaklandı. Yarın Hazine ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak ekonomik reform paketi piyasalara yön verecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle