GeriEkonomi Merkez ‘zorunlu’ ve faizlere dokunmadı ‘yansıma’yı izleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez ‘zorunlu’ ve faizlere dokunmadı ‘yansıma’yı izleyecek

Merkez ‘zorunlu’ ve faizlere dokunmadı ‘yansıma’yı izleyecek
refid:17876995 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası, beklentilerin aksine yeni bir mevduat munzam karşılığı artışına gitmezken, faiz oranlarını değiştirmedi.

Kredilerin artış hızında istenen yavaşlamanın sağlamaması nedeniyle artan zorunlu artış beklentisi bir ay ertelenirken Merkez Bankası, ‘alınan önlemlerin gecikmeli yansımalarının takip edilmesi için bir süre daha beklenmesinin faydalı olacağını’ açıkladı. Banka, bu kararı alırken son dönemde küresel ekonomideki artan belirsizlikleri de göz önüne aldığını belirtti.
Gecelik faiz 6 aydır 1.50
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Erdem Başçı başkanlığında gerçekleşen toplantısının ardından, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 6.25’te sabit tuttuğunu açıkladı. Kurul, yüzde 1.50 olan gecelik borçlanma faiz oranı ile yüzde 9 olan borç verme faiz oranında da değişikliğe gitmedi. Böylece, gecelik borçlanma faizleri son 6 aydır yüzde 1.50 seviyesinde kaldı. PPK yaptığı açıklamada, ayrıca şu değerlendirmelere yer verdi:
Talep 2010’dan daha ılımlı
Özel tüketim ve yatırım talebinin 2010 yılındaki güçlü artıştan
sonra daha ılımlı bir seyir izlerken, dış talep zayıf görünümünü korudu. İstihdam koşullarındaki iyileşme devam ederken işsizlik oranlarının kriz öncesi seviyelerine yaklaştı. İthalat fiyatlarındaki birikimli artışların gecikmeli etkilerine bağlı olarak kısa vadede temel enflasyon göstergelerindeki sınırlı yükselişin süreceği tahmin ediliyor.
Enflasyon 5.5’i aşabilir
İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisiyle enflasyonun mayıs ayında yıl sonu hedefi olan yüzde 5.5’in üzerine çıkacak ve Enflasyon Raporu’nda öngörülen seviyelerde dalgalı bir seyir izleyecek. Alınan sıkılaştırıcı tedbirlerin krediler ve iç talep üzerindeki etkilerinin yılın ikinci çeyreğinden itibaren görülmeye başlandı. Ancak gerek enerji ve diğer emtia fiyatlarının bulunduğu yüksek seviyeler gerekse dış talebi zayıflatan gelişmelerin, cari dengedeki iyileşmeyi yılın son çeyreğine erteledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle