GeriEkonomi Merkez zorunlu karşılık faizini indirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez zorunlu karşılık faizini indirdi

Merkez Bankası, bankaların YTL cinsinden zorunlu karşılıklarına uyguladığı faiz oranını, mevduat faizleri yerine, gecelik borçlanma faizine endeksledi ve faiz oranını da bugünden geçerli olmak üzere yüzde 10.25’ten yüzde 10.12’ye indirdi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, Avrupa Merkez Bankası ve AB üyesi bazı ülkelerin merkez bankalarının, zorunlu karşılıklara faiz uygulamasında merkez bankası politika faiz oranlarıını esas aldıkları belirtildi. Avrupa Birliği’ne (AB) katılım sürecinde, Türkiye’de de finansal piyasaların AB uygulamalarına uyumunun önem kazandığı belirtilen açıklamada, bu nedenle, YTL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz oranlarının belirlenmesinde bundan böyle, bankaların YTL mevduatına uyguladıkları faiz oranı yerine, para politikası hedefleri ile makroekonomik gelişmeler çerçevesinde belirlenen gecelik borçlanma faiz oranının esas alınacağı bildirildi.

Bu doğrultuda, Merkez Bankası bilançosu ve uygulanan para politikası dikkate alınarak YTL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz oranının gecelik borçlanma faiz oranının yüzde 75’i düzeyinde belirlenmesi kararlaştırıldı. Kısa vadeli faiz oranları ile uzun vadeli faiz oranları arasındaki marjın daralmasına ve enflasyon hedeflemesine geçtilen 2006 yılında parasal aktarım mekanizmasının daha sağlıklı oluşmasına da katkı sağlayacağı bildirildi. Zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz oranı bugünden geçerli olmak üzere, gecelik borçlanma faiz oranı olan yüzde 13.5’in yüzde 75’i düzeyinde, yüzde 10,12 olarak belirlendi. Söz konusu oran bundan sonra gecelik borçlanma faiz oranları değiştirildiğinde yeniden belirlenecek.

Yabancı para zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranları ise yine bankaların Merkez Bankası’nda serbest olarak bulundurdukları 2 gün ihbarlı döviz tevdiat hesabı faiz oranlarıyla aynı düzeyde ve haftalık olarak belirlenmeye devam edilecek. Merkez Bankası, bankaların aracılık maliyetlerinin azaltılarak etkin ve verimli çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla, daha önce Merkez Bankası’nda faizsiz olarak tuttukları zorunlu karşılıklara 8 Ağustos 2001 tarihinden itibaren faiz ödenmeye başlamıştı.

YTL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı en son, 24 Mayıs 2005 tarihinden geçerli olmak üzere 0.75 puan azaltılarak yüzde 10.25’e düşürmüştü. Merkez Bankası şismide kadar YTL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranını, YTL mevduatın ağırlıklı ortalama basit faizini dikkate alarak belirliyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle