GeriEkonomi Merkez Temmuz'da 700 milyon dolar satacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Temmuz'da 700 milyon dolar satacak

Merkez Bankası Temmuz ayında en az 700 milyon dolar, Ağustos ayında ise en az 600 milyon dolar satacağını açıkladı. 13 Temmuz'da 100 milyon dolarlık ihale açılacak.

Temmuz ayının diğer ihaleleri ise şöyle; 18 Temmuz günü 150 milyon, 20 Temmuz günü 100 milyon dolar, 25 Temmuz günü 100 milyon dolar, 27 Temmuz günü ise 100 milyon dolar

Bugün yapılacak olan 150 milyon dolarlık ihalede 700 milyon doların içinde yer alıyor. İhale programında yer alan bütün rakamlar minimum tutarları içeriyor.

İhalelerde bankalar toplam tutarın yüzde 20'sininden fazla teklif veremeyecek

Söylece bu yılın Temmuz ve Ağustos aylarında, Merkez Bankası minimum 1.3 milyar dolarlık döviz satış ihalesi yapılacak. Merkez Bankası, Ağustos ayı detaylı programını daha sonra açıklayacağını bildirdi

Merkez Bankası, Temmuz ayı başından itibaren döviz satışları ve zamanlarını önceden açıklayacağını bildirmişti. IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun 3 Temmuz tarihinde yapacağı ve Türkiye'yi ele alacağı toplantının ertelenmesi nedeniyle, daha önce Merkez Bankası'nın döviz satış ihale programı açıklanamamıştı.
HAZİNE 2.5 MİLYAR DOLARLIK KREDİ KULLANDIRACAK

Açıklamaya göre Hazine, Temmuz -Ağustos ayları içinde Merkez Bankası üzerinden 2.5 milyar dolar kredi kullanabilecek.

Hazine, Merkez Bankası'ndan kullanacağı 2.5 milyar doların yaklaşık 1.2 milyar dolarlık kısmını döviz olarak kullanacak olup, bu tutarın "sterilize" edilme gereği bulunmuyor.

Geriye kalan yaklaşık 1.3 milyar dolar karşılığı ise Hazine tarafından TL olarak yurtiçi ödemelerinde kullanılacak.

Bu çerçevede, Hazine'nin yurtiçi TL ödemelerinin yarattığı TL likidite fazlalığının çekilmesi amacıyla, Temmuz- Ağustos ayları içerisinde toplam minumum 1.3 milyar dolar tutarında döviz satış ihalesi gerçekleştirecek.

KAYNAK BÜTÇE FİNANSMANINDA KULLANILABİLİR

Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ekonomik programa desteği çerçevesinde, Hazine'ye Temmuz-Ağustos döneminde toplam 2.5 milyar dolarlık kredi kullandıracak.

Açıklamada, IMF ekonomik programa desteği çerçevesinde 2001 yılı içersinde sağlanacak toplam dış kaynağın 9.6 milyar dolarlık kısmının Hazine tarafından, bütçe finansmanın ihtiyacı için kullanabileceği belirtildi.

Nitekim, IMF tarafından sağlanan dış destek karşılığında Merkez Bankası tarafından Hazine'ye, Mayıs ayında planlandığı şekilde 1.5 milyar dolar, Haziran ayında ise 2.9 milyar dolarlık kullanım öngörülürken, ancak bu tutarın 2.4 milyar dolarlık kısmı kullandırıldı.

Temmuz- Ağustos aylarında ise Hazine'ye 2 milyar dolarlık kısmı yeni kullandırım, 500 milyon dolarlık kısmı ise geçen aydan devreden tutar olmak üzere, Merkez Bankası'nca toplam 2.5 milyar dolarlık kredi kullandırılacak.

"LİKİDİTE FAZLALIĞI ÇIKMIYOR"

Açıklamada, IMF'den sağlanan krediler karşılığı Merkez Bankası'nca açılan kredilerin Hazine'nin yurtiçi TL ödemelerinde kullanılması halinde, piyasadaki TL likiditesinde artış olduğu ve fazla likiditenin çekilmesi için Banka tarafından düzenli olmayan döviz satış ihaleleri düzenlediği kaydedildi.

Merkez Bankası açıklamasında şöyle denildi: "Hazine'nin Bankamızdan sağladığı krediyi döviz ödemelerinde kullanılması halinde ise piyasaların TL likidite seviyesinde hiçbir değişiklik olmamakta, bir başka ifade ile sterilize edilmesi gerekli bir likidite fazlalığı ortaya çıkmamaktadır.

Esasen ekonomik programın performans kriteri belirlenirken, IMF tarafından sağlanan ve Hazine'ye Bankamız üzerinden kullandırılması öngörülen 9.6 milyar doların tamamının yurtiçi TL ödemeleri için kullanılmasının gerekebileceği varsayılmıştır. Bir başka ifadeyle Bankamız bilançosunun net iç varlıklar kaleminin tavan değerleri, para tabanında öngörülen artışlara ilave olarak Bankamızca Hazine'ye kullandırılacak kredi tutarlarını aynen yansıtmaktadır."

Kredi kullandırımının yaratacağı TL likiditesinin, gerekirse tamamının döviz satışı ile geri çekilmesi (sterilize edilmesi) için de, Banka bilançosunun Net Uluslararası Rezerv değerleri, her ay Hazine'ye kullandırılan kredi tutarı kadar azaltılabilecek şekilde belirlendi.

Mayıs-Haziran aylarında döviz kurlarında aşırı dalgalanmanın önlenmesi yanında, Hazine'ye kullandırılan krediyle yaratılan ilave likiditenin çekilmesi amacıyla da, zaman zaman döviz satış ihalesi düzenlendi.

Merkez Bankası tarafından 26 Haziran tarihinde yapılan açıklamada, Temmuz ayı başından itibaren Hazine'ye açılan kredilerden kaynaklanan ilave TL likiditesinin piyasadan çekilmesi amacıyla yapılacak döviz satış ihalelerinin, önceden piyasaya duyrulması öngörüldüğü hatırlatılan açıklamada, "yeni düzenlemeyle amaçlanan Bankamız döviz kuru politikasının daha şeffaf hale getirilmesi ve daha iyi anlaşılabilmesinin sağlanması ve para tabanının kontrolünün daha etkin hale getirilmesi olarak özetlenebilir" denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle