GeriEkonomi Merkez repo ihalesi yaptı piyasa ‘geçici’ rahatladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez repo ihalesi yaptı piyasa ‘geçici’ rahatladı

PİYASADA YTL sıkışıklığını gidermek amacıyla Merkez Bankası (MB) dün 1 haftalık repo ihalesi düzenledi. Talebin 3.3-3.4 milyar YTL civarında olduğu ihaleyle piyasaya 800 milyon YTL para verildi. Ancak Merkez Bankası, likiditedeki azalış bu yılın ilk çeyreğinde süreceğini belirtti.

LİKİDİTE DÜZEYİ:

Merkez Bankası 1 haftalık repo ihalesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada YTL likiditesinin düzeyinin Hazine’nin döviz cinsi borçlanmasına ve MB’nın döviz alımlarına bağlı olarak önemli ölçüde değişebildiğine dikkat çekildi. Bu arada Hazine’nin büyük talep gören uzun vadeli ve yüksek tutarlı YTL cinsinden DİBS (Devlet İç Borçlanma Senedi) ihraç etmesi ve vergi ödemelerinden elde ettiği gelirleri kullanarak Merkez Bankası nezdindeki hesaplarını güçlendirmesinin, piyasadaki likidite düzeyini azalttığı belirtildi. Açıklamada, Hazine’nin önümüzdeki dönemde Merkez Bankası nezdindeki hesap bakiyesini aşağıya çekmesi ile birlikte tekrar likidite fazlasına dönüşebileceği de belirtildi.

AZALIŞ SÜRECEK:

Likiditeyi etkileyen değerler hakkında kesin bir öngörüde bulunmanın mümkün olmayacağı belirten açıklamada, yu değerlendirme yer aldı: ‘Temel senaryoya göre YTL likiditesindeki azalış süreci aşamalı olarak devam edecek. Bu nedenle 2005 yılının ilk çeyreğinde eksi likidite ile karşılaşılabililir. Piyasadaki likiditenin eksiye dönmeye başlaması ile birlikte, MB likidite yönetimini asıl olarak 1 haftalık repo ihaleleri ile gerçekleştirecek.’

TOP HAZİNE’DE:

Akbank Fon Yönetim Müdürü Barış Sözen, repo ihalesiyle piyasasının YTL sıkışıklığının kısmi rahatladığını belirterek, ‘Merkez Bankası ‘bütün likidite ihtiyacını ben vermeyeceğim, dövizde almayacağım ve Hazine daha az borçlanacak’ diyerek topu Hazine’ye attı’ dedi. Sözen, önümüzdeki dönemde Hazine’nin borçlanma rasyosunu biraz daha düşürmesi gerektiğine dikkat çekti. Piyasada para kalmadığını belirten Sözen, Hazine’nin itfadan dönen parayı piyasaya bırakması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle