GeriEkonomi Merkez politika faizini 0.25 puan indirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  111
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez politika faizini 0.25 puan indirdi

Merkez politika faizini 0.25 puan indirdi
refid:28285100 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini 7.75’ten 7.50’ye çekti. Politika faizi üst sınırı ise yüzde 11.25'ten 10.75'e çekildi. Böylece bankaların borçlanma faizi ile politika faizi bir miktar aşağı çekilmiş oldu. Bazı uzmanlar Merkez'in kararını 'siyasi baskıya boyun eğmek olarak' yorumladı. Faiz kararıyla ilgili olarak konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Beklentimizin daha fazla indirim olması faizin düşme trendi içinde olması olumludur" dedi.

‘Faiz indir’ baskılarının altında ocaktan beri sıkıntılı bir dönem yaşayan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugün yılın ikinci toplantısını yaptı. Piyasada politika faizinde 25 ya da 50 baz puanlık bir indirim olabileceği tahminleri yapılırken kredileri rahatlatmak için üst bantta da bir indirim olabileceği belirtiliyordu. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığındaki para kurulu politika faizini 25 baz puan indirildi. Üst bandı 50 baz puan, alt bandı ise 25 baz puan indirdi.

Merkez politika faizini 0.25 puan indirdi ‘SİYASİ BASKIYA BOYUN EĞDİ’


Politika faizi yüzde 7.5’e, üst sınır yüzde 11.25’ten 10.75’e. alt sınır ise yüzde 7.50’den yüzde 7.25’e düşürüldü. Siyasilerin istediği gibi üst bantta indirim yapan Merkez Bankası politika faizinde ise sınırlı bir indirim yaparak piyasanın beklentisini karşıladı.

Merkez politika faizini 0.25 puan indirdi GÖZLER PARA POLİTİKALARI KURULU'NDA

Merkez Bankası açıklamasında “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Merkez politika faizini 0.25 puan indirdi DOLARDA HAREKETLİ DAKİKALAR

Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir. Kurul, çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerekmektedir. Gıda ve enerji fiyatlarındaki artan oynaklığı da dikkate alan Kurul, faiz oranlarındaki indirimin ölçülü tutulmasını uygun görmüştür.

Merkez politika faizini 0.25 puan indirdi HÜKÜMETTEN İLK FAİZ AÇIKLAMASI

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır” denildi.

SICAĞI SICAĞINA YORUM: SİYASİ BASKIYA BOYUN EĞDİ
Hürriyet Dünyası yazarı Uğur Gürses, kritik bir süreçte alınan faiz kararını değerlendirdi. Gürses, Merkez Bankası siyasi baskıya boyun eğdiğini ifade ederek şunları kaydetti: "Merkez Bankası 30 Ocak’ta kur yükselince 'Yakın dönemde gözlediğimiz piyasa hareketleri Türkiye Cumhuriyet merkez bankası’nın (TCMB) öngördüğü faiz indirim sürecinin temkin düzeyiyle uyumlu değildir’ demişti. Bunun anlamı ‘bu koşullarda faizi indiremem’ demekti. Kur yükselmeye devam etti. Ancak bugün ‘sıkılık’ göstergesi olarak bize sunduğu üst tavan (gecelik faizi) yarım puan indirdi. Soru şu; ne değişti? Ne yazık ki Merkez Bankası bir defa daha siyasal baskıya boyun eğdi. Politika faizini 25 baz puan indirmesi, piyasalara ‘bakın fonlama faizini fazla indirmedim’ demek için.” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle