GeriEkonomi Merkez: Kurun enflasyona etkisi ağustosta azalacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez: Kurun enflasyona etkisi ağustosta azalacak

Merkez Bankası, iç taleptüe yavaşlamayla birlikte üretici fiyatlarındaki (ÜFE) yüksek artışların tüketici fiyatlarına (TÜFE) yansımasının sınırlı kalacağını, döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisinin de ağustos ayından itibaren azalacağını tahmin etti.

Merkez Bankası temmuz ayı fiyat gelişmelerini değerlendirdi. Döviz kurundaki dalgalanmaların etkisinin mayıs ve haziran sonra temmuzda da yoğun olarak görüldüğü, enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleriyle altın hariç TÜFE göstergesinin son üç aydaki artış eğilimini temmuz ayında da sürdürdüğü belirtildi.

İŞLENMEMİŞ GIDADA YILLIK FİYAT ARTŞI YÜZDE 21.77

Temmuz ayında işlenmemiş gıda ürünlerindeki yıllık fiyat artışının bir önceki aya kıyasla 5 puan yükselerek yüzde 21.77'ye ulaştığına dikkat çekilen değerlendirmede arz yönlü gelişmeler sonucu taze meyve-sebze alt kaleminde geçmiş yıllara kıyasla önemli fiyat artışlarının gözlendiği vurgulandı. Geçen yıl değişmeyen taze meyve fiyatlarının bu yılın ilk yedi ayında yüzde 52.06 arttığı vurgulandı.

Son dönemlerde istikrarlı seyreden işlenmiş gıda ürünleri yıllık fiyat artışlarının, döviz kurunun gecikmeli etkileriyle temmuzda bir miktar yükseliş gösterdiği ifade edilen değerlendirmede, 2005 yılının ilk yedi ayında yüzde 3.86 oranında artan konut grubu fiyatlarının bu yıl aynı dönemdeki artış hızının yüzde 7.98 olduğuna dikkat çekildi. Döviz kuru gelişmeleri ve petrol fiyatlarında gözlenen artışların etkisinin gaz ve katı yakıtlar gibi konut grubuna yönelik enerji fiyatlarını geçen yıla kıyasla daha yüksek oranlarda arttığı belirtildi. Bu gelişmede fiyatı belediyelerce belirlenen şebeke suyu fiyatlarında gözlenen artışların da etkili olduğu belirtildi.

Mayıs ve haziranda döviz kuru gelişmelerinden sınırlı oranda etkilenen ev eşyası grubu fiyat artışının temmuz ayında özellikle mobilya ve beyaz eşya gibi dayanıklı tüketim mallarıylma temizlik ürünleri fiyatlarında gözlenen yüksek oranlı artışların etkisiyle yüzde 2.82 oranında gerçekleştiği ifade edildi.

Son dönemde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kuru gelişmeleriyle birlikte, akaryakıt ürünleri fiyatlarının hazirandaki yüksek oranlı (yüzde 5.90) artışın ardından, temmuzda da yüzde 3.34 oranında yükseldiği kaydedilen değerlendirmede, akaryakıt ürünleri fiyatlarının ulaştığı yüksek seviyenin ulaştırma hizmetleri fiyatlarını da etkilemeye başladığı vurgulandı.

Çeşitli mal ve hizmetler grubu fiyatlarının temmuz ayında yüzde 2.38 oranında artmarak tüketici enflasyonunun 0.12 puanını oluşturmasında ise son bir yılda yüzde 72.56 gibi önemli bir oranda artış gösteren altın fiyatlarının belirleyici olduğu kaydedildi.

HİZMET GRUBUNDA ARTIŞ HIZI GERİLEDİ

Hizmet grubu fiyatlarının yıllık artış oranının bir önceki aya kıyasla gerilediği, mal grubu fiyatlarında ise artış eğiliminin hızlanarak yıllık artış oranının hizmet grubundaki artışın üzerine çıktığına dikkat çeken Merkez Bankası, mal grubu fiyat artışında, geçen yılın son çeyreğinden itibaren yüksek oranda artan işlenmemiş gıda fiyatları, uluslararası petrol fiyat gelişmeleri sonucu artan enerji fiyatları ve döviz kurundaki dalgalanmaların etkili olduğu vurgulandı.

ÜRETİCİ FİYATLARI

Temmuzda yüzde 0.86 oranında gerçekleşen ÜFE artışına tarım sektörü 0.38 puan azaltıcı yönde katkı sağlarken sanayi sektörünün 1.24 puan artırıcı etkide bulunduğu belirtilen değerlendirmede, döviz kuru gelişmelerinin imalat sanayinde faaliyet gösteren firmaların fiyatlama davranışı üzerindeki etkilerinin sektörlerarası farklılık gösterduğu bildirildi. Döviz kurunda gözlenen artışların etkilerinin mayıs ve haziran aylarında elektrikli makinalar, büro makinaları gibi sektörlerde eşzamanlı olarak görülürken kağıt ve kağıt ürünleri, mobilya ile ağaç ve mantar ürünleri gibi sektörlerde gecikmeli olarak fiyatlara yansıdığı belirtildi.

Merkez Bankası, ağustos ayına ilişkin olarak da doğalgaz fiyatlarına yapılan yüzde 6.8 ve ilaüç fiyatlarındaki yüzde 5lik zamlara dikkat çekti. Giyim ve ayakkabı grubunda ise indirim sezonunun bu ay da devam ettiği vurgulandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle