GeriEkonomi Merkez kurda kontrolü ele geçirdi, dolar 1.83 liraya geriledi, faiz zirve yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez kurda kontrolü ele geçirdi, dolar 1.83 liraya geriledi, faiz zirve yaptı

Merkez kurda kontrolü ele geçirdi, dolar 1.83 liraya geriledi, faiz zirve yaptı
refid:19051002 ilişkili resim dosyası

Borç verme faizinin artırılarak faiz koridorunun genişletilmesinin ardından faizin son 1.5 yılın zirvesine çıkması, doların ise 1.83 liraya gerilemesi “Merkez Bankası dövizde kontrolü ele geçirdi’ yorumlarına neden oldu.

MERKEZ Bankası’nın, önceki gün aldığı faiz kararı dün piyasalarda etkisini gösterdi. Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutarken gecelik borç verme faiz oranını yüzde 9’dan yüzde 12.5’e yükseltmesinin piyasalara yansıması, faizde yükseliş dolarda düşüş şeklinde oldu. Merkez Bankası’nın faiz koridorunu genişletmesiyle birlikte bonoda yüzde 9.66 ile faizi 1.5 yılın zirvesine çıkarırken, dolar 1.83 liraya kadar geriledi.
Fonlama maliyeti arttı
Merkez Bankası’nın önceki günkü toplantısında borç verme faizleri artırmasının ve genişletici politika görüşünü kaldırmasının ardından TL’den çıkış hız kazandı. Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranını artırmadan fonlama maliyetini artırması uzun vadeli yatırımcıların dolarda satışını beraberinde getirdi.
1.86 liradan başladı
Piyasalarda ‘Merkez dövizde kontrolü ele geçirdi’ yorumları yapılırken, güne 1.86 lira düzeyinden başlayan dolar günün ikinci yarısında hızla 1.8330 liraya kadar geriledi. Pazartesi valörlüde 1.8350 liradan işlem gören dolar serbest piyasada 1.8390 liradan kapandı.
İki günde 100 baz puan
TL’nin fonlama maliyetinin artmasıyla birlikte bono piyasasında gösterge kağıdın bileşik faizi de Mayıs 2010’dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 9.66 seviyesine tırmandı. Bu yükselişle birlikte faizde iki günlük yükseliş 100 baz puanı buldu. Gösterge kağıdın faizi güne yüzde 9.19 seviyesinden başlayarak tırmanışa geçti ve pazartesi günü valörlü işlemlerde yüzde 9.44 seviyesinden işlem gördü.
Merkez enflasyona odaklandı
Merkez Bankası’nın artık büyümeden ziyade enflasyona odaklandığını belirten Commerzbank gelişmekte olan ülke döviz piyasaları Stratejisti Thu Lan Nguyen, şöyle konuştu: “Bu PPK kararı son iki açıklamaya göre oldukça şahince bir görünüme işaret ediyor. Bu önemli bir değişim, genişletici görünümden sıkılaştırıcı görünüme geçiş anlamına geliyor. Bir çok piyasa oyuncusunun artık Merkez Bankası’ndan gösterge faizi de artırmasını beklediğinden, bu Türkiye bono piyasalarına satış olarak yansıyor.”

Örtülü faiz artırımına gidildi

MERKEZ bankası’nın önceki gün örtülü faiz artırımına gittiğini söyleyen HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, “İstediği ve yükseltebilecekken ekonominin desteğe ihtiyaç duyduğu zamanlarda gecelik faizi yüzde 5’e kadar indirebilecek bir esneklik kazandı” dedi. Merkez’in kararının kredi maliyetlerine de yansıyacağını belirten Keresteci, şöyle konuştu: “Kredi faizlerinde meydana gelen artış ekonomiye istenildiği düzeyde ivme kaybettirecek. Bu dış ticaret açığını yavaşlatıp baskıyı hafifletecek.”

Merkez ihale tutarını 350 milyon dolara çekti, hepsini sattı

MERKEZ Bankası dün en yüksek 350 milyon dolar olarak belirlediği döviz satım ihalesinde 350 milyon doların tamamını sattı. İhaleye 584 milyon dolarlık teklif gelirken, ihalede oluşan en yüksek, en düşük ve ortalama fiyatlar sırasıyla 1.8531, 1.8505 ve 1.8516 lira oldu. Merkez’in döviz satım ihalelerine başladığı 5 Ağustos’tan bu yana sattığı tutar ise 7.55 milyar dolara ulaştı.

Başçı: Kredi büyümesi ekonomide büyüme hızını aşıyor, yavaşlamalı

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, Varşova’da katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada Türkiye’de kredi büyüme hızının ekonominin büyüme hızını aştığını, bunun daha da yavaşlatmak için adım atılması gerektiğini belirttti. Başçı, Türk Lirası’ndaki daha fazla değer kaybından memnun olmayacaklarını söyledi. Başçı, şöyle konuştu: “Türkiye’de krediler hâlâ çok hızlı büyüyor. Aldığımız bütün önlemlere rağmen kredilerdeki reel büyüme oranı, ekonominin reel büyümesinin üzerinde, bu alanda mesafe almamıza rağmen (kredi büyümesini) daha da yavaşlatmamız gerekiyor. Bu nedenle finans sistemine toplam maliyeti ağırlaştırmadan politika faizi aracılığıyla sıkılaşma sakınca yaratmıyor. Bu Türk Lirası için de iyi bir şey. Çünkü TL oldukça değer kaybetti ve küresel çapta belirsizlik bu seviyede yüksekken daha da sert değer kaybı bizi memnun etmez.”

Yurtdışındaki iyimser hava ile borsa yüzde 1.59 yükseldi

AVRUPALI liderlerin haftasonu gerçekleştirilecek zirvede borç krizine yönelik bir çözüm bulacağı beklentisi yurtdışı borsalarla berabere İstanbul menkul Kıymetler Borsası’nı da uçurdu. İMKB yüzde 1.59 oranında değer kazandı. Önceki gün yüzde 3.28 değer kaybeden İMKB 100 Endeksi dün güne yükselişle başladı. Avrupa borsalarında da aynı şekilde yüzde 2’ye varan değer artışları gerçekleştirdi. bu artışla birlikte İMKB’deki yükseliş devam etti. Yüzde 1.59 artış yakalayan borsada kapanış 56.792 puandan gerçekleşti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle