GeriEkonomi Merkez, ‘güçlü TL’ planı yaptı, altına da ‘karşılık’ kapısı açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez, ‘güçlü TL’ planı yaptı, altına da ‘karşılık’ kapısı açtı

Merkez, ‘güçlü TL’ planı yaptı, altına da ‘karşılık’ kapısı açtı
refid:19094271 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Enflasyon raporu ile TL’nin güçlendirilmesi için 5 maddelik eylem planının ayrıntılarını dün açıkladı. Buna göre, Merkez, TL zorunlu karşılıkların yüzde 40’ının döviz olarak, yüzde 10’un da altın olarak ayrılmasına izin verecek.

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, piyasaların merakla beklediği Enflasyon Raporu’nu ve Türk Lirası’nı güçlendirmek amacıyla hafta başında duyurusunu yaptığı 5 maddelik eylem planının detaylarını dün açıkladı. Fiyat istikrarı, faiz politikası, döviz rezerv politikası, zorunlu karşılık politikası ve finansal istikrardan oluşan eylem planında Merkez Bankası’nın fiyat istikrarına öncelik verdiği görülürken, plan piyasada, ‘reel sektöre kısa sürede yansıyabilir’ şeklinde değerlendirildi. Merkez Bankası küresel ekonomik gelişmelerin de yarattığı ortam nedeniyle dövizin yanı sıra bundan sonra faizlere de günlük müdahale edebileceğini açıkladı.

Sıkılaştırma sürecek

Merkez Bankası’nda konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Başçı, parasal sıkılaştırmanın devam edeceğini, küresel gelişmelerin içinde bulunulan dönemde, sermaye akımlarına karşı dengeleyici tedbirlerin zamanında ve gerekirse günlük olarak alınmasını gerektirdiğini söyledi. Başçı, bu nedenle 20 Ekim 2011 tarihli Para Politikası Kurulu kararıyla iki amaç ve üç araçlı para politikasını günlük olarak  etkili biçimde uygulayabilecek esnekliğe kavusmuş bulunduklarını anlattı. Kur artışı ve bazı ürünlerdeki vergi artışları nedeniyle enflasyonun gelecek aylarda belirgin şekilde yükselmesini beklediklerini belirten Başçı, bu durumun orta vadeli enflasyon beklentilerini ve görünümünü etkilemesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

En güçlü banka

Dün faizi artırarak yüzde 12 seviyesine çektiklerini hatırlatan Başçı şöyle konuştu: “Merkez Bankası’nın bir yüksek, bir de düşük olmak üzere 2 faizi bulunuyor. Gerekli gördüğümüzde bu 12.50’dir, gerekli gördüğümüzde bu 5.75’tir. Bunun kontrolü bizdedir ve bunu günlük olarak yapıyoruz. Onun için hiç kimsenin faiz artırım sinyali güçlüymüş falan demesine gerek yok şu anda. Biz faizi artırdık bugün (dün) itibariyle, yarın (bugün) itibariyle gerekli  görürsek faizi 5.75’e indiririz. Bu derece güçlüyüz, gerek görmezsek indirmeyiz. Şu anda dünyada, günlük bazda politika yapabilecek Merkez Bankası’ndan daha güçlü hiç bir merkez bankası dünyada yok” dedi.

Hedef yüzde 5 enflasyon

Enflasyonun 2012 yılı sonunda orta noktası yüzde 5.2 olmak üzere yüzde 3.7 ile yüzde 6.7 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirten Başkan Başçı, enflasyonun orta vadede yüzde 5 hedefi düzeyinde istikrar kazanacağını öngördüklerini kaydetti. Merkez Bankası’nın daha önceki enflasyon tahminleri, 2012 sonu için orta noktası 5.2 olmak üzere yüzde 3.5 ile yüzde 6.9 aralığında olmuştu.

Müdahale etmesek TL daha da düşerdi

TL’nin değerine ilişkin bir soruya da Erdem Başçı, “Dolarda 1.90’ı  geçmiştik, sepette de 2.20-2.22’leri görmüştük. Orada biz hiçbir şey yapmasaydık  kesinlikle TL’de daha güçlü bir değer kaybı olabilecek noktaydık. Biz orada  nereye giderdik, biz birşey yapmasak daha da yükselirdi” yanıtını verdi.

Zorunlu karşılığın yüzde 40’ı döviz olarak tutulabilecek

AVRUPA Birliği (AB) liderler zirvesinden çıkacak sonuca ve bunun dış piyasalarda algılanmasına bağlı olarak gerekmesi halinde Türk lirası zorunlu karşılık oranlarında sınırlı bir indirime gidebilecek.
Türk lirası zorunlu karşılıkların yüzde 40’a kadar olan kısmının döviz olarak tutulabilmesine de izin  verebilecek.
Ayrıca, önümüzdeki dönemde Türk lirası zorunlu karşılıkların yüzde 10’a  kadar olan kısmının da altın olarak tutulmasına imkan sağlamak amacıyla teknik çalışmaları sürdürülüyor.
Kıymetli maden depo hesapları ile yabancı para zorunlu karşılıkların bir kısmı altın olarak tesis edilebilecek.
Bankalararası döviz piyasasında döviz likiditesi akışkanlığını artırmak amacıyla
Merkez Bankası nezdindeki Döviz Depo Piyasasında aracılık faaliyetlerine yeniden başlayabilir.
Merkez bankası faiz oranlarına ekonomik ve finansal gelişmelerin seyrine göre günlük sıklıkta dahi müdahale edebilecek.

26 milyar dolar döviz aldık 8.5 milyar dolar sattık

MERKEZ Bankası’nin, 2009 yılı Ağustos ayından 2011 yılı Temmuz ayına kadar toplam 26 milyar dolar tutarında döviz satın aldığını kaydeden Erdem Başçı son enflasyon raporundan bu yana ne kadar döviz çıkışı olduğuna ilişkin de şunları söyledi: “Biz yaklaşık 8.5 milyar dolarlık satış yaptık. Çok da fazla net bir çıkış yok aslında. Biz dövizi yerleşiklere sattık, pozisyon kapattılar. Biz ne yaptığımızı biliyoruz, bir miktar döviz likiditesi sağlamanın kamu maliyesine yansımaları da var. Her açıdan faydalı oldu, sistemi rahatlattık.  Nerede duracağımızı biliyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle