GeriEkonomi Merkez, gecelik faize dokunmadı haftalık repoda yüzde 7’yi seçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez, gecelik faize dokunmadı haftalık repoda yüzde 7’yi seçti

Merkez, gecelik faize dokunmadı haftalık repoda yüzde 7’yi seçti

Kurul, küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler nedeniyle politika faiz oranlarının bir süre daha mevcut düzeylerde tutulacağını ve uzun süre düşük düzeylerde seyretmesi gerekebileceğini teyid ederken, açıklamasında şunları vurguladı:

Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 6.50, borç verme faiz oranı yüzde 9’da tutulurken, geç likidite penceresi faiz oranları yüzde 2.50, borç verme faiz oranı yüzde 12, piyasa yapıcısı bankalara repo yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8 olarak kaldı.

Son dönem verileri toparlanma sürecinin devam ettiğini gösteriyor. İç talep istikrarlı bir artış eğilimi sergilerken, yakın dönem gelişmeleri dış talebe ilişkin belirsizliklerin uzunca bir müddet önemini koruyacağına işaret ediyor. İmalat sanayinde kapasite kullanımının kriz öncesi seviyelere ulaşmasının zaman alacağı tahmin edililiyor. İstihdamdaki iyileşme devam etmekle beraber işsizlik oranları halen yüksek seviyelerde bulunuyor.
Çekirdek enflasyon göstergeleri hedefin altında seyretmeye devam edecek.

Para politikası açısından bundan böyle politika faiz oranı niteliği kazanacak olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı gecelik işlemler için ilan edilen borçlanma faiz oranının 50 baz puan üzerinde, yüzde 7 olarak belirlendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle