GeriEkonomi Merkez faiz artırdı, dolar 1.22 YTL’ye indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez faiz artırdı, dolar 1.22 YTL’ye indi

Merkez faiz artırdı, dolar 1.22 YTL’ye indi
refid:8963174 ilişkili resim dosyası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırımı ve global piyasalardaki iyimser hava ile içeride dolar 1.22 YTL seviyesine indi.

Türk para piyasalarının dört gözle beklediği faiz artırım kararı önceki gün açıklandı. Yüzde 0.50 oranındaki artırım piyasaları memnun ederken, yurtdışı piyasalarda da oluşan olumlu tablo ile birlikte yabancı yatırımcılarında risk iştahı kabardı. Faiz cazibesi ile YTL’ye geçiş yapan yabancı yatırımcılar eşliğinde gelen dolar satışları bankalararası piyasada doların gerilemesine neden oldu. Bankalararası piyasada 1.24 YTL seviyesinden güne başlayan dolar gelen satışlarla 1.2250 YTL seviyesine kadar düştü. Bono piyasasında ise alıcılı hareket eden yabancı yatırımcılar eşliğinde gösterge bono bileşik faizi yüzde 19.20’ye kadar geriledi. Salı günü valörlü işlemlerde ise gösterge kağıdın bileşik faizi yüzde 19.40 seviyesinden işlem gördü. Turkish Bank’tan Alev Sıcakyüz, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararının piyasalarda olumlu algılandığını belirterek "Yabancı yatırımcıların bono piyasasına girişini gözledik. Böylece dolar 1.22 YTL seviyesine geriledi" yorumunu yaptı.

Petrol 128 dolara göz kırparak rekor kırdı

ULUSLARARASI
piyasalarda ham petrol fiyatları doların değer kaybetmesi, Çin’in dizel yakıt talebinin artacağı beklentileri ve Goldman Sachs’ın petrol fiyatı tahminini artırması üzerine 128 dolara yaklaşarak rekor kırdı. ABD ham petrolünün varil fiyatı haziran ayı teslimi 127.82 dolara çıkarak tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Ardından 126 dolar seviyesine geriledi. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 126.16 dolara kadar çıktı. Enerji piyasalarındaki en aktif yatırım bankası Goldman Sachs, bu yılın ikinci yarısı için ortalama petrol fiyatı tahminini 107 dolardan 141 dolara çıkardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle