GeriEkonomi Merkez: Enflasyon yine inişe geçecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez: Enflasyon yine inişe geçecek

MERKEZ Bankası, nisan ayında yeniden çift haneye çıkan enflasyonun, geçici unsurların kademeli ortadan kalkmasıyla enflasyonun tekrar düşüş sürecine gireceğini belirtti. Banka, “Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri” raporunda şu değerlendirmeleri yaptı:
Vergi etkisinden arındırıldığında temel enflasyon eğiliminde
bozulma yok.
Geçici unsurların kademeli ortadan kalkmasıyla enflasyon tekrar düşüş sürecine girecek. Enerji grubu yıllık enflasyonunda baz etkisine bağlı artışların mayısta da sürmesi bekleniyor.
İşlenmemiş gıda fiyatları yıllık artış oranı yüzde 20.93 oldu. Bu gelişmede önceki aylarda olduğu gibi sebze ile kırmızı et fiyatlarındaki gelişmeler ön plana çıktı. Özellikle işlenmemiş kırmızı et fiyatları bir önceki aya göre yüzde 5.77 yükseldi. Böylece bu gruptaki yıllık fiyat artışı yüzde 50.79 oldu.
Yıllık enflasyondaki artışta, geçtiğimiz yıl yapılan vergi indirimlerinin oluşturduğu düşük baz etkili oldu. Vergi etkisinden arındırıldığında temel enflasyon eğiliminde bozulma olmadığı görülmektedir. Bu çerçevede, geçici unsurların kademeli olarak ortadan kalkmasıyla enflasyonun tekrar düşüş sürecine girmesi beklenmektedir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle