GeriEkonomi Merkez dolarda aracılığa soyundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  50
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez dolarda aracılığa soyundu

Merkez dolarda aracılığa soyundu
refid:10077441 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası, piyasalarda yaşanan likidite sıkışıklığını aşmak için döviz depo piyasasında aracılığa yeniden başlayacağını açıkladı.

Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından bankalararası piyasada 1.40 seviyesinde işlem gören dolar kuru 1.39 YTL'ye kadar geriledi.  

Piyasalar güne nasıl başladı  

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, son dönemde uluslararası kredi piyasalarında yaşanan sorunların küresel finans sektörünün güvenilirliğine ilişkin kaygılarla birleşerek gelişmiş ülke para piyasalarında sıkılmaya neden olduğuna işaret edildi. Merkez bankalarının bu piyasalardaki sorunları gidererek etkin bir şekilde çalışmasını sağlamakla yükümlü olduğu hatırlatılan açıklamada şu ifade kullanıldı:

MERKEZ TOPA GİRİYOR

"Yaşanan belirsizlik ortamı zaman zaman ülkemizde de döviz likiditesi akışkanlığının azalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, bankalararası döviz piyasasında döviz likiditesinin akışkanlığının artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla, uluslararası piyasalardaki belirsizlikler ortadan kalkıncaya kadar Merkez Bankasının Döviz ve Efektif Piyasaları döviz depopiyasasındaki aracılık faaliyetlerine bugünden itibaren yeniden başlanmasına karar verilmiştir."

Bu çerçevede, döviz depo piyasasında bankalar Merkez Bankası aracılıgı ile birbirlerinden borç alıp verebileceklerdir."

Dolarda yükseliş nereye kadar / Uzmanlar yanıtlıyor


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle