GeriEkonomi Merkez, dolara ‘ihale’ hamlesi yaptı, piyasa yeterli bulmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez, dolara ‘ihale’ hamlesi yaptı, piyasa yeterli bulmadı

Merkez, dolara ‘ihale’ hamlesi yaptı, piyasa yeterli bulmadı

Merkez Bankası’nın günlük döviz alım ihalesindeki tutarı 40 milyon dolardan 30 dolara düşürdüğünü ilan etmesiyle dolar 1.6320 liraya kadar geriledi. Ancak piyasa bu hamleyi yeterli bulmayınca dolar, kapanışta 1.6350 oldu.

10 milyon dolar düşürdü

Bu yıl gerçekleştirdiği döviz alım ihaleleriyle toplam 5.92 milyar dolarlım alım yapan Merkez Bankası, dünden itibaren tutarı 40 milyon dolardan 30 milyon dolara düşürdü. Daha önce 31 Mayıs 2011’de ihale tutarını 50’den 40 milyon dolara düşüren Merkez Bankası, dün yaptığı değişikliğin nedenini nedenini açıklarken, şu noktalara dikkat çekti:

Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinin kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ve global büyümeye ilişkin endişelerin artması risk iştahını olumsuz etkilemeye ve ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarını zayıflatmaya devam ediyor.

Döviz alım ihalelerine ilişkin programımız önümüzdeki dönemde döviz piyasası likidite gelişmeleri çerçevesinde tekrar değerlendirilebilecek, günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde de değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara verilebilecektir.

Dolar 1.6450’den döndü

Merkez Bankası’nın bu açıklamayı yapmasının ardından sabah saatlerinde 1.6450 lirayı gören dolar, 1.6320 liraya kadar düştü. Ancak piyasa Merkez Bankası’nın günlük döviz alım tutarını azaltmasını yeterli bulmayınca, dolar yeniden 1.64’ün üzerine çıktı. Piyasadan beklenen sonucun gelmesi ile birlikte dolar 1.6350 ile 164 bandında seyretti. Serbest piyasa ise önceki günü 1.6420’den yapan dolar dün güne 1.64 liradan başladı. Öğle saatlerinde 1.6350 liraya inen dolar, günü 1.6350 liradan tamamladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle