Merkez’den rezerv artırma operasyonu

Çiğdem TOKER/ANKARA
25.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası, halen 68 milyar dolar düzeyinde bulunan döviz rezervlerini artırmak amacıyla, günlük döviz alım ihalelerindeki tutarı yükseltti.

Merkez Bankası, bugünden itibaren ihalelerdeki tutarın, günlük 40 milyon doları ihale 80 milyon doları opsiyon olmak üzere en çok 120 milyon dolar olarak arttırılmasına karar verdi. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, "Gelişmekte olan ekonomilerde güçlü döviz rezerv pozisyonuna sahip olmak, karşılaşılabilecek iç ve dış şokların olumsuz etkilerinin giderilmesinde ve ülkeye duyulan güvenin arttırılmasında büyük katkı sağlamaktadır" denildi. Açıklamada, döviz arzının döviz talebinden fazla olduğu belirtilerek, böyle dönemlerin rezerv biriktirmek için uygun olduğu vurgulandı. Merkez Bankası, neden döviz rezervini arttıracağını ise şöyle anlattı:

Ocak-Temmuz 2007 döneminde Türkiye’ye yönelik sermaye girişleri oldukça güçlü seyretti. Bu dövizin önemli bölümü, yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarında (DTH) birikti.

Önümüzdeki dönemde, uluslararası likidite koşullarında büyük değişiklik olmazsa, genel seçim sürecinin sona ermesi ve makroekonomik politikalar ilişkin olumlu beklentilerlye sermaye girişlerinin güçlü olmaya devam edeceği, ,yurt içi yerleşiklerin DTH’nı artırmada geçmiş dönem kadar istekli olmayabilecekleri, dolayısıyla döviz arzının, talebe göre giderek artacağı düşünülmektedir. Döviz alım ihalelerindeki tutarın arttırılmasının, Hazine’nin dış borç yükümlülükleriyle de ilgili olduğu hatırlatıldı.

YTL, YENİ SENETLE ÇEKİLECEK: Merkez Bankası’nın döviz alımıyla ortaya çıkacak YTL’nin, yeni çıkarılan likidite senedi ile sterilize edileceği öğrenildi. Likidite senetlerinin, ikincil piyasası olduğunu hatırlatan otoriteler, şu değerlendirmeyi yaptı: "Böylece ikincil piyasada faiz oluşacak. Merkez Bankası da üç aya kadar faizleri belirleyen aktörlerden birisi olacak Böylece oluşacak faiz, Para Politikası Kurulu’nun faiz kararlarında kılavuz rolü üstlenecek."

KURA DÖNÜK DEĞİL: Bilgi veren bir yetkili, tutarın arttırılmasının, "dövize müdahale" olarak algılanmasının çok yanlış olacağını vurgulayarak, "Miktarın önceden belirlenmesi ve ihalenin şeffaf olması, bu işlemin kur seviyesine dönük olmadığını göstermektedir" dedi. Bir yetkili, 2006’daki küresel dalgalanma sırasında, talep olmasına karşın yeterli arzın bulunmadığınını görüldüğünü söyleyerek, "Piyasanın etkin işlemesi için ikisi de olmalı.Bugün arzın talepten fazla artması bir fırsattır" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı