Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Hürriyet Haber
09.02.2005 - 09:20 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası kısa vadeli faiz oranlarını, bugünden geçerli yarım puan düşürdü. Bu kapsamda gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 17'den yüzde 16,50'ye, borç verme faiz oranı ise yüzde 21'den yüzde 20,50'ye çekildi.

Merkez Bankası'nın dün gerçekleşen bu yılın ikinci Para Politikası Kurulu toplantısından faiz indirimi çıktı.

1 haftalık borçlanma faiz oranı, yüzde 17'den yüzde 16,50'ye düşürüldü.

REFORMLARDAKİ GECİKME ENFLASYON DÜŞÜŞÜNÜ YAVAŞLATIR

Merkez Bankası, bütçe disiplininin sağlanması ve yapısal reform sürecinde atılması gereken adımların geçici olsa da yavaşlanması halinde, enflasyondaki düşüş sürecinin ivme kaybetmesinin olasılık dahilinde bulunduğunu bildirdi.

"YAVAŞLAMANIN SÜRESİ ÖNEMLİ"

Reformlardaki bu yavaşlamanın ne kadar süreceğinin şüphesiz önemli olduğu vurgulanan Raporda, sürenin uzamasının yıl sonu enflasyon hedefi açısından olumlu bir gelişme olmayacağı uyarısı yapıldı.

BÜYÜME YAVAŞLADI

Yılın ikinci yarısında ertelenmiş talebin yarattığı dönemsel etkilerin azalması, alınan bir dizi seçici önlem ve tüketici kredileri faiz oranlarının yükselmesi sonucu dayanıklı tüketim harcamalarındaki artışın yavaşladığı ve söz konusu sektörlerde kapasite kullanım oranlarının düştüğü vurgulandı.

Bu gelişmeler ve ekonomik aktiviteye dair diğer öncü göstergelerin, büyümenin üçüncü çeyrekte yavaşlamaya başladığına ve bu göreli yavaşlamanın yılın son çeyreğinde de süreceğine işaret ettiği vurgulandı.

"YENİ SEPETİN ENFLASYONU DAHA DÜŞÜK ÖLÇTÜĞÜ DOĞRU OLMAYABİLİR"

DİE tarafından açıklanan rakamların, her iki endeksin aynı zaman dilimine ait verilerinin 2004 yılının son 11 aylık dönemi için karşılaştırılmasına olanak sağladığı kaydedilen raporda, şöyle denildi: "Kamuoyunda oluşan ’yeni sepetin enflasyonu daha düşük ölçtüğü’ kanısının, en azından son bir yıllık veriler dikkate alındığında doğru olmayabileceği belirtilmelidir."

KİRA ARTIŞLARI HIZINI KORUYOR

Yeni endekste izafi kiranın çıkarılmasıyla ağırlığı azalan konut grubu fiyatlarının ise yüzde 0.67 gibi oldukça sınırlı bir artış gösterdiğine dikkat çekilen raporda, "Ancak kira artışlarının hızını koruduğu görülmektedir. 2005 yılı ocak ayında kira artışı yüzde 1.9 olarak gerçekleşmiştir" denildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı