GeriEkonomi Merkez Bankası'ndan bankalara Euro uyarıları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası'ndan bankalara Euro uyarıları

Merkez Bankası, kendisine devir borcu bulunan bankaların Euro dönüşüm işlemlerini yapmayacağını duyurdu. Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, Merkez Bankası dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıraladı:

Bugünden itibaren söz konusu kuruluşlar, Merkez Bankası Piyasalar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyette bulunan Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmak, gerekse Banka şubelerinde gişe işlemleri yaparak, tedavülden kalkacak ulusal paraları Euro'ya dönüştürebilecekler.

Ancak Banka bünyesindeki Döviz Efektif Piyasalarında sadece işlem yapmaya yetkili kuruluşlar işlem yapabilecek.

Kuruluşların, dönüşüme tabi olan ulusal paralarının, Euro banknotlara dönüşüm işlemini Merkez Bankası şubeleri aracılığıyla gişe işlemi olarak yapmaları halinde, dönüşümün İstanbul ve Ankara şubelerinde greçekleşmesi durumunda, 1 Euro için 2000,00 TL, dönüşümün diğer şubelerde yapılması durumunda ise 1 Euro işin 2500,00 TL masraf ödemeleri gerekiyor.

Merkez Bankası şubelerinden yapılacak dönüşüm işlemlerinde, kuruluşların Merkez Bankası döviz ve efektif piyyasasında işlem yapma yetkisi olup olmama koşulu aranmayacak ve Türkiye'de faaliyette bulunan bütün bankalar Özel Finans Kurumları ve yetkili müesseseler dönüşüme tabi olan ulusal paraları, herhangi bir işlem limiti aranmaksızın 31 aralık 2003 tarihine kadar Euro banknotlara dönüştürebilecekler.

Kuruluşlar, istenen bilgi ve belgeleri eksiksiz yerine getirmedikleri takdirde, Euro dönüşüm işlemi gerçekleştiremeyecekler.

Şubelerde sadece dolaşımdan kalkan ulusal paraların Euro dönüşümleri yapılacak, TL karşılığı Euro işlemi yapılmayacak.

Şubelerde, dolaşımdan kalkacak olan 12 ülke ulusal parası dışında para birimleri (örneğin İsviçre Frangı, Amerikan doları, İngiliz sterlini) karşılığında Euro dönüşüm işlemi yapılmayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle