GeriEkonomi Merkez Bankası'nda başkan hala belli değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası'nda başkan hala belli değil

Merkez Bankası'nda başkan hala belli değil
refid:4049913 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görev süresi 13 Mart Pazartesi günü sona eriyor. Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Merkez Bankası Başkanı'nın kim olacağının henüz belli olmadığını belirterek, “önümüzdeki 3-5 gün içinde belli olur” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu uyarınca Merkez Bankası başkanları, Bakanlar Kurulu kararıyla 5 yıllık bir dönem için atanıyor, bu sürenin sonunda yeniden atanabiliyor. 

Bakanlar Kurulu'nun, Merkez Bankası Başkanlığı görevine 13 Mart 2006 Pazartesi gününe kadar atama yapmaması halinde ise en yaşlı üye olan Prof. Dr. İlker Parasız başkanlığı altında toplanacak Banka Meclisi'nce, Başkan Vekili olarak seçilecek bir Başkan Yardımcısı, Başkanlık (Guvernörlük) görevini yürütecek ve yetkilerini kullanacak.

Kanun uyarınca Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanacaklarda ”yüksek öğrenim görmüş olma, maliye, iktisat ve bankacılık alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi bulunması” şartı aranıyor.

En yüksek icra amiri sıfatıyla bankayı sevk ve idare ve yurt içinde ve dışında temsil eden
BAYÇI İDDİASI

Zaman Gazetesi, Serdengeçti’nin yerine Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine AKP döneminde getirilen tek isim olan Erdem Başçı’nın atanacağını ileri sürdü. Başçı, Devlet Bakanı Ali Babacan’a yakınlığıyla biliniyor ve bu göreve atanmadan önce de Babacan’ın danışmanlığını yapıyordu. Zaman Gazetesi, Babacan’ın  Başçı’nın  atamasıyla ilgili  kararnameyi Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulmak üzere Başbakanlığa gönderdiğini ileri sürdü.
Merkez Bankası Başkanlığı için Başçı’nın yanı sıra şimdiye kadar Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Ahmet Ertürk, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin ile bir dönem Brezilya Merkez Bankası Başkanlığı yapan İbrahim Eriş’in de isimleri geçiyor.(ANKA)

Merkez Bankası Başkanı'nın başkanlık görevi, özel bir kanuna dayanmadıkça Banka dışında teşrii, resmi veya özel herhangi bir görev ile birleşemiyor.

Bundan başka başkan, ticaretle uğraşamayacağı gibi, bankalar ve şirketlerde de hissedar olamıyor. Hayır dernekleri ile amacı hayır, sosyal ve eğitim işlerine yönelmiş vakıflardaki görevler ve kar amacı gütmeyen kooperatif ortaklığı bu hüküm dışında tutuluyor.

Görev süresi 13 Mart'ta dolacak Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Başkanlık görevine Bakanlar Kurulu'nun 2 Mart 2001 tarihli Kararı ile 14 Mart 2001 tarihinde atanmıştı.

ÖZATAY EMEKLİ OLMAK İÇİN DİLEKÇE VERDİ, AYALP EMEKLİ OLDU

Edinilen bilgiye göre, Merkez Bankası Başkan yardımcıları Fatih Özatay da emekli olmak üzere Banka yönetimine dilekçe verdi. Görev süresi Mayıs ayında dolacak Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Özatay, 4 Nisan 2006 tarihi itibarıyla emekli olmak üzere dilekçe verdiği, Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine Haziran 2002'de atanan ve görev süresi Haziran 2007 yılında dolacak Sedef Ayalp'ın da dün itibarıyla emekli olduğu öğrenildi.
Merkez Bankası'nda toplam 4 başkan yardımcısı görev yapıyor. Emekli olan Ayalp ve emeklilik dilekçesi veren Özatay'ın yanı sıra, Şükrü Binay ve Erdem Başçı Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Bu nedenle Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanacak Başkan, Sedef Ayalp'dan boşalan, Fatih Özatay'dan da boşalacak yere yeni Başkan yardımcılarını ataması gerekecek.  Kanun uyarınca, Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanacaklarda hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık ve finans alanlarından birinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az 10 yıl çalışmış kişiler arasından Başkan'ın önerisi üzerine müşterek kararla 5 yıl süre ile atanıyorlar.  Başkan yardımcıları bu sürenin sonunda yeniden atanabiliyorlar.

ŞENER: BAŞKAN ÖNÜMÜZDEKİ 3-5 GÜN İÇİNDE BELLİ OLUR

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Merkez Bankası Başkanı'nın kim olacağının henüz belli olmadığını belirterek, “önümüzdeki 3-5 gün içinde belli olur” dedi.

Şener, Merkez Bankası Başkanı'nın belirlenmesi konusunda bir sorun bulunmadığını söyleyerek “İmzaya açılan bir kararname de henüz bana gelmiş değil” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle