GeriEkonomi Merkez Bankası zorunlu karşılıklara işaret etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası zorunlu karşılıklara işaret etti

Merkez Bankası zorunlu karşılıklara işaret etti
refid:24644042 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası'nın ekonomistlere yaptığı sunumda "İhtiyaç duyulduğunda Rezerv Opsiyon Mekanizması ve Yabancı Para zorunlu karşılıklar aracılığı ile de brüt rezervlerden döviz likiditesi sağlanacaktır." denildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), banka ekonomistlerine yaptığı sunumda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığında gözlenen kademeli iyileşmenin sürdüğü ve yıl sonunda cari işlemler açığının GSYİH'ye oranının OVP tahmininden düşük olmasının beklendiği ifade edildi.

TCMB'nin, banka ekonomistleri ile yapılan bilgilendirme toplantısında yaptığı sunum, bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Yurt içi talepte ve ihracatta ılımlı bir büyümenin gözlendiği belirtilen sunumda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığında gözlenen kademeli iyileşmenin sürdüğü ve yıl sonunda cari işlemler açığının GSYİH'ye oranının OVP tahmininden düşük olmasının beklendiği kaydedildi.

'GEREKİRSE ADIM ATILACAK'

Döviz kuru gelişmelerinin enflasyon üzerinde geçici bir etkiye sahip olacağının kaydedildiği sunumda, şunlar ifade edildi:

"Türkiye'de para politikası orta ve uzun vadeli fiyat istikrarı amacına odaklı olarak şekillenmektedir. Yüksek frekanslı veriye olan bağımlılık ortadan kaldırılarak Türk Lirası likidite politikalarının öngörülebilirliği artırılmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda ROM ve YP zorunlu karşılıklar aracılığı ile de brüt rezervlerden döviz likiditesi sağlanacaktır."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle