Merkez Bankası Murat Çetinkaya konuştu, dolar geriledi (Dolar ne kadar oldu?)

Hürriyet Haber
26.04.2016 - 13:48 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nan, bu sabah yaptığı açıklamalar sonrası dolar geriledi. Güne 2,84'ün üzerinde başlayan dolar 2,8365'e geriledi. Dolarda gerileme yaşanırken borsada ise yukarı yönlü bir hareket oluştu.

Enflasyon raporu toplantısı düzenleyen Çetinkaya, bundan sonra daha sade bir para politikası izleneceğini belirtti.

Dolar/TL saat 10.52'te 2,8365'i gördü.

Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladıMerkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı

BORSA YÜKSELDİ
Günün ilk yarısında 85.000 puan sınırına kadar gerileyen BIST 100 endeksi, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Finansal Kuruluşlar Direktörü Lindsey Liddell'in Türk bankacılık sektörü ile ilgili açıklamaları ve Merkez Bankası Enflasyon Raporu'nda 2016 ve 2017 yılı enflasyon tahmininin değişmemesinin ardından yükselişe geçerek 85.525,51 puanı gördü.

GÖZLER YARINKİ KARARLARDA
Piyasaların odağındaki diğer konular ise ABD ve Japonya merkez bankalarının yarınki faiz toplantı kararları olacak.

Piyasaların gündemindeki bir diğer konu olan yarınki Fed toplantısında ise politika yapıcılarının faizleri değiştirmeyerek sabit tutmaları fakat ekonomik görünüme yönelik açıklamalarını biraz değiştirerek daha olumlu şartları ön plana çıkarmaları ve gelecekte faizleri artırmak için açık kapı bırakmaları bekleniyor.

Piyasalar böylesi bir yaklaşımı beklerken, FOMC'nin 26-27 Nisan'da gerçekleştireceği toplantıda faiz artışına hiç şans vermiyor ve 14-15 Haziran'da gerçekleşecek toplantıda ise bir faiz artışına beşte bir şans veriyor. Reuters tarafından gerçekleştirilen ankete göre bu yıl için iki faiz artışı bekleniyor.


Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı