GeriEkonomi Merkez Bankası gün içinde döviz satım ihalesi açabilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası gün içinde döviz satım ihalesi açabilecek

Merkez Bankası gün içinde döviz satım ihalesi açabilecek
refid:19616843 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası, ek parasal sıkılaştırmanın desteklenmesi amacıyla gerek görüldüğünde gün içinde döviz satım ihalesi açabileceğini açıkladı.

Merkez Bankası yaptığı yazılı açıklamada, ek parasal sıkılaştırmanın desteklenmesi amacıyla bugünden itibaren gerek gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabileceğini belirterek, “Gün içi ihalelerde satımı yapılacak tutar her bir ihalede 50 milyon ABD doları olacak, gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacaktır” ifadesini kullandı.

Banka'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bilindiği üzere 5 Ağustos 2011 tarihinden itibaren Merkez Bankası gerek gördüğü günlerde döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlamaya
başlamıştır. 27 Aralık 2011 tarihinden itibaren bir sonraki Para Politikası Kurulu toplantısına kadar olan dönemde açılacak günlük döviz ihalelerinde satılabilecek en yüksek tutarın 1.350 milyon dolar, takip eden iki günde satılabilecek en yüksek tutarın ise 1.700 milyon dolar olarak ilan edilmesine, istisnai durumlar haricinde alınan tekliflerin sadece 50 milyon dolara kadar olan kısmının karşılanmasına karar verilmiştir.

"2 Ocak 2012 tarihinde açıklanan “İstisnai Durumlarda Uygulanacak Para Politikasına İlişkin Basın Duyurusu”nda Merkez Bankasının 29 Aralık 2011 tarihinden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gittiği, ek parasal sıkılaştırmanın asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlanacağı, gerekmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, döviz satışlarının ve doğrudan müdahalelerin kullanılmasının da söz konusu olabileceği, burada amaçlananın döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermemek olduğu belirtilmiştir.

"Ek parasal sıkılaştırmanın desteklenmesi amacıyla Merkez Bankası 6 Ocak 2012 tarihinden itibaren gerek gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabilecektir. Gün içi ihalelerde satımı  yapılacak tutar her bir ihalede 50 milyon ABD doları olacak, gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacaktır."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle